لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۳

نقص فنی، علت سقوط آنتونف ۱۴۰ اعلام شد


هواپیمای آنتونف ۱۴۰ مرداد ماه سال ۱۳۹۳ با ۴۸ سرنشین از تهران راهی طبس بود.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران پس از گذشت یک سال و نیم، علت سقوط هواپیمای آنتونف۱۴۰ تهران – طبس را نقص فنی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، رضا جعفرزاده رئیس روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، یکشنبه ۲۳ اسفند اعلام کرد که اشکال در سیستم کنترل الکترونیکی موتور هواپیما عامل محوری و موثر در سانحه بوده است. او گفت: "اشکال در سیستم کنترل الکترونیکی موتور هواپیما نه تنها موجب نارسایی در هشدار به موقع به خلبان شده بلکه خود عامل مهمی برای از دست رفتن موتور هواپیما شده است."

هواپیمای آنتونف ۱۴۰ مرداد ماه سال ۱۳۹۳ با ۴۸ سرنشین از تهران راهی طبس بود که در یکی از خیابان های اطراف فرودگاه مهرآباد سقوط کرد و ۴۰ سرنشین آن از جمله همه اعضای کادر پرواز، کشته شدند.

سقوط این هواپیما موجب شد که رئیس جمهوری ایران دستور ممنوعیت پرواز هواپیمای آنتونف ۱۴۰ و ایران ۱۴۰ را بدهد. با این حال فشار مجلس و منتقدان به وزارت راه همچنان ادامه یافت تا جایی که موجب استعفای رئیس سازمان هواپیمایی کشوری شد.

در پی این حادثه احتمال وجود دلایل مختلفی برای بروز نقص فنی در هواپیما عنوان شد؛ عواملی نظیر گرم شدن محفظه موتور و اضافه بار، اما اکنون پس از ۱۸ ماه اعلام شده است که مشکل سیستم کنترل الکترونیکی باعث سقوط هواپیما شده است.

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی همچنین گفت که سازمان هواپیمایی کشوری برای رسیدن به نتیجه از کارشناسان روسی و اوکراینی و شرکت طراح و سازنده موتور هواپیما نیز بهره گرفت.

ناوگان هواپیمایی ایران در پی سه دهه تحریم به مرور به هواپیماهای روسی و اوکراینی وابسته شد اما نبود ایمنی کافی این هواپیماها همواره یکی از نگرانی‌های مسافران و خدمه پروازی بود.

در پی توافق اتمی ایران و قدرتهای جهانی که موجب لغو تحریم‌ها شد، ایران تصمیم به خرید هواپیماهای نو از فرانسه، ایتالیا و برزیل گرفت.

XS
SM
MD
LG