لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

وزیر راه ایران: از بوئینگ برای مذاکره دعوت کرده‌ایم


وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید که مسئولان شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ به ایران دعوت شده‌اند.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی روز پنج‌شنبه اعلام کرد که پس از "چراغ سبز دولت آمریکا به شرکت بوئینگ" از این شرکت برای مذاکره دعوت شده است.

ایران پیش از این برای خرید ۱۱۸ فروند ایرباس تفاهمنامه‌ای امضا کرده بود که به گفته آقای آخوندی در حال حاضر در مرحله "پیش قرارداد" قرار دارد: "مراحل دریافت مجوزها در داخل در حال انجام است، ضمن آن که کمپانی سازنده هم در حال دریافت مجوزهای بین‌المللی است."

شرکت بوئینگ به تازگی اعلام کرده که فروش هواپیمای مسافری به ایران نیازمند موافقت رسمی دولت ایالات متحده در زمینه‌های متعدد و مشخص است اما این شرکت مجوز مذاکره با ایران را دریافت کرده است.

سخنگوی شرکت بوئینگ به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: "مجوزی که از دولت آمریکا داریم به ما اجازه می دهد تا با شرکت های هواپیمایی مسافربری ایران که مورد تایید ایالات متحده هستند وارد مذاکره شویم. این مجوزِ فروش یا اجاره ی هواپیماها را شامل نمی شود. هر نوع ارتباط ما با ایرانی ها در چارچوب مجوز قانونی ما خواهد بود. ورای این، سیاست ما نیست که در رابطه با طرح هایمان در دیدارهایمان که با خطوط هواپیمایی مختلف داریم اطلاع رسانی کنیم."

از سوی دیگر به گفته وزیر راه و شهرسازی ایران " هفت هزار کیلومتر راه هوایی" افتتاح شده که باعث می‌شود آسمان ایران به یکی از امن ترین راه‌های هوایی تبدیل شود.

آخوندی تاکید کرد که " تمام خطوط هوایی بدون کوچک ترین خطری می‌توانند به سهولت از این راه‌ها پرواز کنند."

در سال‌های اخیر تحریم‌های بین‌المللی باعث افت شدید کیفیت پروازهای ایران شد و بنا به آمار رسمی، ۴۰ درصد هواپیماهای ایران زمین‌گیر شدند.

پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی، دولت حسن روحانی تلاش گسترده‌ای را برای نوسازی ناوگان هوایی ایران آغاز کرده است. سفارش خرید ۵۰ فروند هواپیمای مسافری از یک شرکت برزیلی و تفاهمنامه ۲۷ میلیارد دلاری با ایرباس برای خرید تدریجی ۱۱۸ فروند هواپیمای مسافربری از جمله این تلاش‌هاست.

XS
SM
MD
LG