لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

افزایش ۲برابری انتقال ایدز از طریق جنسی در ایران


تعداد دقیق مبتلایان به بیماری ایدز در ایران اعلام نمی شود اما برخی منابع غیر رسمی از صد هزار بیمار مبتلا به ایدز در ایران گفته اند.
تعداد دقیق مبتلایان به بیماری ایدز در ایران اعلام نمی شود اما برخی منابع غیر رسمی از صد هزار بیمار مبتلا به ایدز در ایران گفته اند.

یک مقام دولتی در ایران می گوید شیوه انتقال جنسی بیماری ایدز در ایران در سالهای گذشته دو برابر شده است.

علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت ایران خبر داده به دلیل "مشکلات فرهنگی" کنترل ایدز در ایران موفقیتی نداشته و اکنون انتقال جنسی ایدز از ۱۵ به ۳۰ درصد طی سالهای گذشته افزایش یافته است.

اعلام این اطلاعات در حالی است که در سالهای گذشته مقام های بهداشتی اصرار داشتند که پایین ترین آمار انتقال بیماری ایدز از طریق جنسی است.

آقای سیاری توضیح داده است که بعد از افزایش ایدز در مکان هایی چون زندان، بالاخره مسئولان پذیرفتند که در اختیار زندانیان سرنگ رایگان قرار داده شود. به گفته این مقام وزارت بهداشت ایران، هنوز نمی شود درباره مشکل ایدز در ایران به راحتی صحبت کرد و شفاف با مردم سخن گفت.

وی گفت، ما نمی توانیم آزادانه درباره کاندوم با مردم حرف بزنیم.

مقام های ایران تعداد دقیق مبتلایان به بیماری ایدز را اعلام نمی کنند اما برخی سازمان های غیر دولتی و منابع غیر رسمی از صد هزار بیمار مبتلا به ایدز در ایران گفته اند.

پیش از این، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نسبت به کاهش سن ابتلا به ایدز ‌ در ایران هشدار داد و آن را یک زنگ خطر خواند. به گفته محمد مهدی گویا، موارد ابتلا به ایدز در ایران در سنین زیر ۱۹ سال به صورت آهسته در حال افزایش است و این زنگ خطر است.

XS
SM
MD
LG