لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

برآورد وزیر کشور ایران از آمار معتادان ایرانی


وزیر کشور ایران از اعتیاد یک و نیم تا دو درصد ایرانیان خبر داد. عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور که در چهارمحال و بختیاری حضور داشت، خواستار احساس مسوولیت ۹۸ درصد از جمعیت ایران نسبت به معتادان شد.

با درنظر گرفتن رقم ۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای جمعیت ایران، برآورد وزیر کشور به معنای حضور بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تا نزدیک به یک میلیون و ۶۰۰ هزار معتاد مواد مخدر در ایران است. این محدوده آماری سال‌هاست که از سوی مقامات ایرانی عنوان می‌شود و مورد تردید جدی کارشناسان حوزه آسیب‌های اجتماعی قرار دارد.

همچنین به گفته وزیر کشور، در ایران تنها ۱۵ درصد معتادان موفق به ترک مواد مخدر می‌شوند و ۸۵ درصد باقی‌مانده دوبار در دام اعتیاد گرفتار می‌شوند.

رحمانی فضلی که دبیری ستاد کل مبارزه با مواد مخدر کشور را نیز برعهده دارد، بیشترین جمعیت افراد مبتلا به ایدز و هپاتیت را معتادان معرفی کرد و آن را زنگ خطری برای کشور توصیف کرد.

پیش از این و در روز سیزدهم مرداد ماه، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران از افزایش ۵ درصدی مرگ و میر معتادان خبر داده بود.

علیرضا جزینی این افزایش آمار را مربوط به چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۳ در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته عنوان کرده و علت اصلی این مرگ‌ها را مسمومیت حاد، مصرف زیاد مواد مخدر و حمل مواد در شکم دانسته بود.

این آمار در حالی منتشر می شود که در ایران، جرائم مربوط به مواد مخدر با مجازات های شدید از جمله اعدام روبرو است. برخی از فعالان می گویند مجازات اعدام در کاهش جرائم مواد مخدر موثر نیست.

XS
SM
MD
LG