لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

تدابیر وزارت بهداشت برای کاهش انتقال ایدز از مادر به نوزاد


به گفته یک مقام وزارت بهداشت ایران، ۴۵۰ فرد مبتلا به ایدز، ویروس را از مادر خود دریافت کرده‌اند.

عباس صداقت، رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با اعلام این آمار به خبرگزاری ایرنا گفت که اگر مادران این نوزادان به موقع به مراکز درمانی مراجعه می‌کردند و تحت نظر بودند، می‌توانستند فرزندی سالم به دنیا بیاورند.

او انتقال ویروس اچ آی وی از مادر به نوزاد را یکی از چالش‌های مهم این بیماری دانست و توضیح داد که این انتقال می‌تواند در مرحله بارداری، حین زایمان یا شیردهی اتفاق بیفتد.

بنابراعلام رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، اگر زنی بدون آگاهی از ابتلای خود به ایدز، باردار شود به احتمال ۴۰ تا ۵۰ درصد نوزاد او نیز به این بیماری مبتلا می شود. بنابراین با توجه به «تغییر الگوی ایدز در کشور از اعتیاد تزریقی به انتقال جنسی و روند رو به افزایش ابتلای زنان به این بیماری» باید برای پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا اقدام جدی کرد.

آقای صداقت همچنین تاکید کرد که خدمات پیشگیری از ابتلای نوزاد به ویروس ایدز در تمام استان‌های کشور ارائه می‌شود و بعد از مراجعه این زنان مبتلا حتی اگر قبل از بارداری باشد، داروهای ضد ویروس به صورت رایگان در اختیارشان قرار داده خواهد شد. همچنین به آنان توصیه می‌شود که زایمان را به روش سزارین و کاملا رایگان انجام بدهند. بعد از تولد نوزادشان نیز به هر میزان که نیاز باشد شیرخشک رایگان در اختیارشان قرار داده می شود.

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت از سال ۱۳۶۵ تا اول فروردین سال ۱۳۹۴ در مجموع ۲۹ هزار و ۴۱۴ مورد ابتلا به ایدز در کشور ثبت شده است. همچنین آمار رسمی حاکی از ابتلای سالانه دو هزار ایرانی به ویروس اچ آی وی است. از سال ۱۳۹۲ الگوی انتقال ایدز در ایران در حال تغییر بوده و ابتلای زنان رشد چشمگیری داشته است. در این سال حدود ٣۶ درصد مبتلایان به دلیل روابط جنسی محافظ‌ نشده به این ویروس مبتلا شدند و حدود یک سوم موارد ابتلا مربوط به ابتلای زنان بوده است.

ضمن این که در حال حاضر متوسط سنی ابتلا به ایدز گروه سنی بین ۲۵ تا ۳۵ سال است و این گروه سنی ۴۶ درصد از موارد ابتلا را به خود اختصاص می‌دهد.

XS
SM
MD
LG