لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

وزیر بهداشت: طرح پرونده هموفیلی ها درحال حاضر به مصلحت نیست


حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران
حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران می گوید طرح ابتلا به ایدز بیماران هموفیلی در آستانه سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران، به مصلحت نیست.

حسن هاشمی گفت درباره پرونده بیماران هموفیلی باید آنگونه که در شان ملت و منافع ملی است عمل کرد و «نباید دستگاه دیپلماسی کشور را دچار چالش کنیم.»

هاشمی گفت این یک دعوای حقوقی است و باید به مجامع بین المللی شکایت برده شود و «اگر طی این سال ها ضعیف عمل کرده ایم اکنون مطرح کردن این پرونده در راستای مصلح کشور نیست.»

به گفته وی «غرامت این بیماران در دولت های گذشته به خانواده ها پرداخت شده و همچنان نیز در حال دادن این غرامت ها هستیم.» او گفت: «این پرونده کمی سیاسی شده و شاید هم شرکت مقابل زرنگی کرده و غرامت خانواده ها را نپرداخته، اما به هر حال در این پرونده تابع قوه قضاییه هستیم.»

وزیر بهداشت حسن روحانی گفت زنده شدن موضوع قدیمی پرونده هموفیلی ها، همزمان با سفر مقامات خارجی و توافق هسته ای جامع «حتما سیاسی است و از سر خیرخواهی نیست.»

هفته گذشته خبرگزاری ها از قصد لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه به سفر به ایران خبر دادند و گفتند این سفر احتمالا روز چهارشنبه (۷ مرداد) صورت خواهد گرفت.

فابیوس ازسرگیری مناسبات تجاری بین ایران و فرانسه به دنبال توافق جامع اتمی ایران و قدرت های جهان را «کاملا عادی» توصیف کرده است.

تزریق خون های آلوده به ویروس ایدز وارداتی از فرانسه، در سال های ۱۳۶۱ تا ۶۳ به بیماران ایرانی نیازمند به خون این افراد را مبتلا به بیماری های خطرناک کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، در حال حاضر دست کم ۱۸۰۰ بیمار در کشور شناسایی شده اند که در اثر مصرف خون های فرانسوی آلوده به هپاتیت وایدز مبتلا هستند.

آن زمان لوران فابیوس نخست وزیر فرانسه بود.

قبل از فابیوس، هفته گذشته قائم مقام صدر اعظم آلمان در رأس هیأتی تجاری و اقتصادی به ایران سفر کرد و با مقامات ایرانی از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرد.

XS
SM
MD
LG