لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

سازمان بهزیستی ایران خبر داد: افزایش ابتلای زنان به ایدز از طریق همسرشان


یک مقام سازمان بهزیستی اعلام کرد که بسیاری از زنان ایرانی در چارچوب روابط زناشویی به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند.

شیرین احمدنیا، مدیر کل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی روز دوشنبه ۱۵ خرداد به خبرگزاری ایلنا با اشاره به اینکه پیش از این مردان بیشترین قربانیان بیماری ایدز بودند گفت: «اکنون شاهد هستیم که نرخ ابتلا به ایدز با سرعت بیشتری نزد زنان در مقایسه با مردان در حال افزایش است و زنان جوان بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارند.»

شیرین احمدنیا اضافه کرد: « در میان زنان مبتلا به بیماری ایدز، نسبت قابل توجهی را افرادی تشکیل می‌دهند که در چارچوب روابط زناشویی ابتلا شده‌اند، این بدان معنا است که از طریق همسرشان و در چارچوب محیط خانواده و در نقش همسر و مادر بیمار شده‌اند.»

به گفته او، موضوع نگران کننده در مورد ایدز در ایرانف بالا رفتن تعداد مبتلایان از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده در مقایسه با سایر روش‌های انتقال ویروس است.

مدیرکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی اعلام کرد که این سازمان برای افزایش آگاهی جامعه در مورد بیماری ایدز، با همکاری آموزش و پرورش کلاس‌های آموزشی برگزار خواهد کرد.

پیشتر اعلام شده بود که بیشتر انتقال ویروس ایدز در ایران از طریق سرنگ‌های آلوده معتادان تزریقی صورت می‌گیرد اما سال ۱۳۹۴ همچنین معاون پیشگیری سازمان بهزیستی در همایشی اعلام کرد که گسترش ایدز از طریق معتادان تزریقی کنترل شده است اما امروز به نحو خطرناکی از طریق تماس جنسی ادامه دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز نسبت به کاهش سن ابتلا به ایدز در ایران به زیر ۱۹ سال هشدار داد و آن را یک زنگ خطر خواند.

اطلاع رسانی و انتشار اخبار بیماری‌هایی نظیر ایدز، که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند، تا سالها زیر سایه محدودیت های مذهبی کمرنگ بود و تابو محسوب می‌شد.

سال گذشته علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت ایران با اعلام اینکه به دلیل «مشکلات فرهنگی» کنترل ایدز در ایران موفقیتی نداشته گفت که انتقال جنسی ایدز از ۱۵ به ۳۰ درصد طی سالهای گذشته افزایش یافته است.

او با بیان اینکه هنوز نمی شود درباره مشکل ایدز در ایران به راحتی صحبت کرد و شفاف با مردم سخن گفت، اضافه کرد: «ما نمی‌توانیم آزادانه درباره کاندوم با مردم حرف بزنیم.»

مقام های ایران تعداد دقیق مبتلایان به بیماری ایدز را اعلام نمی کنند اما برخی سازمان‌های غیردولتی و منابع غیر رسمی از صد هزار بیمار مبتلا به ایدز در ایران گفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG