لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

آمار مبتلایان به ایدز در ایران نگران کننده است


رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفته است تا به حال ٥ هزار و ٣٤٥ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به ایدز در کشور از دست داده اند

کارشناسان مسئول آموزش و اطلاع رسانی اداره ایدز در ایران انتقال اچ آی وی را به سه موج تقسیم بندی کرده اند: موج اول از طریق خون و فرآورده های خونی، موج دوم از مسیر تزریق سرنگ و سوزن آلوده و موج سوم از طریق ارتباط جنسی بدون محافظت.

در شرایطی که به دلایل مسائل اداری، فرهنگی و اجتماعی و تعصبات خانوادگی هنوز آمار و ارقام دقیقی از تعداد مبتلایان به ویروس اچ آی وی و تعداد افرادی که بر اثر ابتلا به بیماری ایدز فوت کرده اند ارائه نشده است، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفته است تا به حال ٥ هزار و ٣٤٥ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به ایدز در کشور از دست داده اند.

دکتر عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرده است از اول تیرماه امسال ٢٦ هزار و ٥٥٦ نفر از افراد آلوده به ویروس اچ آی وی در کشور شناسایی شده اند. این مقام وزارت بهداشت ایران تخمین زده است حدود ٩٠ هزار نفر دیگر در کشور به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند.

این مقام اداره ایدز ایران سال گذشته پیش بینی کرده بود که ظرف یک سال حدود ٩٣ هزار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شوند. در سال ١٣٨٩ تعداد مبتلایان به بیماری ایدز ٧٠ هزار نفر تخمین زده شده بود.

دکتر صداقت بهار سال ١٣٩١ به خبرگزاری مهر گفته بود مبتلایان به ایدز در کشور هیچ گونه خدمات تشخیصی، درمانی و مراقبتی دریافت نمی کنند. وی گفته است خلاء آماری ٧٠ هزار نفری اچ آی وی در کشور به این معناست که این افراد از ابتلای به این ویروس اطلاع ندارند.

بنا به اعلام دکتر صداقت، میزان ابتلای اچ آی وی در مردان ٦.٨٩ درصد و شایع ترین گروه سنی مبتلا به ویروس اچ آی وی و ایدز بین ٢٥ تا ٣٤ سال است.

بنا به گفته رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، از مجموع افراد مبتلا به ویروس تا به جال ٤ هزار و ٧٩٦ نفر به ایدز مبتلا شده اند و بیشترین راه انتقال ویروس اچ آی وی، معتادان تزریقی هستند.

بسیاری از مقامات بهداشت و درمان و فعالان اجتماعی معتقدند اطلاع رسانی در مورد ویروس اچ آی وی و ایدز و توسعه مراکز مشاوره بیماری های رفتاری، آزمایش و مشاوره از جمله راه های آگاهی رسانی عمومی در مورد این بیماری خطرناک و پیشگیری از گسترش آن است.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران گفته است کشور با دو تهدید بزرگ در مورد اچ آی وی مواجه است و در این خصوص این گونه توضیح داده است: «تهدید بازگشت مجدد و موج دوم فراگیری اچ آی وی ... امروز نگران کمرنگ شدن برنامه های کاهش آسیب ها در جامعه و زندان ها هستیم.»

خبرگزاری مهر نیمه اردیبهشت سال گذشته از خطر آغاز موج سوم بیماری ایدز در کشور به ویژه در مورد زنان خبر داد و از دکتر عباس صداقت نقل کرد بود که سهم انتقال جنسی در موارد جدید ظهور اچ آی وی رو به افزایش است.

حمیرا فلاحی، کارشناس مسئول آموزش و اطلاع رسانی اداره ایدز وزارت بهداشت نیز اردیبهشت ماه سال جاری از افزایش شیوه ایدز بین زنان ایرانی خبر داده و تعداد زنان مبتلا به این بیماری را حدود ١٠ درصد برآورده کرده بود.

بنا به گفته مقامات مربوطه در ایران، بیشتر زنان مبتلا به ایدز در ایران از طریق تماس جنسی با همسرانشان به این بیماری مبتلا می شوند.

این کارشناس اداره ایدز همچنین گفته بود تا پایان سال ١٣٩١ (شش ماهه دوم سال)، تعداد مبتلایان به بیماری ایدز در کل کشور ٢٦ هزار و ١٢٥ نفر بوده است.

خانم فلاحی به آفتاب نیوز گفته بود: «طبق آمار ثبت شده از ابتلای سال ١٣٩١ تا اول مهر، ٢٥ هزار و ٤١ بیمار مبتلا به اچ آی وی در کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ٢٢ هزار و ٦٤٧ نفر مرد هستند.»

ایران بیماری ایدز را یک بیماری رفتاری تعریف کرده و مقامات وزارت بهداشت کشور معتقدند با آگاهی رسانی عمومی، مشاوره و اطلاع رسانی می توانند به کاهش شیوع ویروس و ابتلای مردم به این بیماری کمک کنند.

دکتر صداقت سال گذشته شیوع اچ آی وی بین مصرف کنندگان مواد مخدر را ١٥ درصد و کاهش این نرخ را به دلیل اجرای موفق برنامه های کاهش آسیب خوانده بود.
در شرایطی که آمارهای سال گذشته از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور از کاهش موارد جدید ابتلا به ویروس اچ آی وی حکایت می کنند، روند انتقال ویروس از طریق ارتباط جنسی رو به افزایش است.

بنا به ارقام رسمی که رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران سال گذشته ارائه کرده بود، در سال ١٣٨٩، ٣٢٩ مورد ابتلا به ویروس اچ آی وی از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده در ایران ثبت شده بود.

همزمان با فعال تر شدن نقش زنان ایران در ابتلا و شیوع ویروس اچ آی وی، تعداد
کودکانی که از مادران مبتلا به ایدز متولد می شوند نیز افزایش یافته است. بنا به گفته مقامات مسئول وزارت بهداشت در ایران، در سال ١٣٨٩ تعداد کودکان مبتلا از حدود ١٤ مورد به ٣٨ مورد افزایش یافته است.

همکاری و هماهنگی بین وزارتخانه ها، مراکز آموزشی، دانشگاه ها و نهادها و موسسات دولتی و غیردولتی و حتی زندان ها و ستادهای مبارزه با مواد مخدر یکی از راهکاری جدی پیشگیری و مقابله با بیماری ایدز عتوان شده است.

افزایش نرخ ابتلای ایرانیان به ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز هزینه هنگفتی را به ساختار بدنه بهداشت و درمان کشور تحمیل می کند.

بنا به گزارش رسانه های ایران، عبدالله عمادی، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اختصاص بودجه به حمایت از بیماران مبتلا به ایدز گفته است: «در طی سال جای بیش از ٢ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان برای حمایت اجتماعی از این بیماران اختصاص داده است.» آقای عمادی از هماهنگی با بانک توسعه تعاون و کسب اعتباراتی خبر داده است تا به افراد مبتلا به بیماری وام اشتغال داده شود.

روزنامه انتخاب روز ٤ آذر در گزارشی زیرعنوان آمارهای قابل تامل ایدز در ایران نوشته است «از سال ٦٥ تا پایان سال ١٣٩١ انتقال ایدز از طریق سرنگ آلوده و انتقال از طریق رابطه جنسی محافظت نشده افزایش یافته است». براساس آماری که این روزنامه گردآوری کرده است، ٥٣ درصد از افرادی که در سال ١٣٩١ ابتلای آن ها به ویروس اچ آی وی تشخیص داده شده بود، از طریق سرنگ آلوده و ٣٦.٣ درصد از طریق رابطه جنسی محافظت نشده به این ویروس مبتلا شده اند.»

ایسنا در مورد مقایسه آماری تعداد و سن افراد مبتلا به اچ آی وی و ایدز گزارش داده است: «آمار موارد ابتلا به اچ آی وی، ایدز بر حسب سن و جنس ابتلا در ایران از سال ٦٥ تا فروردین ماه سال جاری اینگونه است که تعداد مبتلایان صفر تا چهار ساله مردان ١٢٩ مورد و زنان ٨٠ مورد بوده است. تعداد مبتلایان پنج تا ١٤ ساله مردان ١٠٢ و زنان ٦٦ مورد، تعداد مبتلایان ١٥ تا ٢٤ ساله مردان ٢١٥٨ مورد و تعداد زنان ٣٩٢ مورد است.»

وزارت بهداشت ایران شهریور ماه سال جاری اعلام کرد در ایران هر سه ماه ٥٠٠ نفر به تعداد افراد مبتلا به ایدز افزوده می شود.

روزنامه شرق با تکیه بر آمارهای وزارت بهداشت گزارش داده است تعداد مبتلایان به ایدز از حدود ٢١ هزار نفر در سال ۱۳۸۸ به بیش از۲۶ هزار نفر تا ابتدای فروردین ١٣٩٢ رسیده است.

دکتر مینو محرز، رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفته است موج سوم ابتلا به ایدز یعنی از مسیر رابطه جنسی در کشور آغاز شده است و ٩٩ درصد بیماران جدیدی که در تهران به این مرکز مراجعه می کنند، از طریق رابطه جنسی به این ویروس مبتلا شده اند.

دکتر محرز گفته است تعداد زنان باردار مبتلا به ویروس اچ آی وی را به طور نگران کننده ای رو به افزایش است.

کارشناسان و فعالان مبارزه با ایدز بر آگاهی رسانی عمومی و مقابله با تعصبات اجتماعی و فرهنگی که در مورد این بیماری در این وجود دارد، تاکید می کنند.

برخی به فقدان آموزش عمومی و برخورد دولت در قبال بیماری ایدز و بیماران مبتلا به ویروس این بیماری اشاره می کنند. بسیاری از اقشار جامعه ایران هنوز بیماری ایدز را با پدیده «همجنسگرایی» مرتبط می دانند و تصویر این بیماری را در هاله ای از تعصبات فرهنگی و دینی و مذهبی منفی درهم می آمیزند.

برخی از بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی با وجودی که به دلایل فردی و اجتماعی و روانی از اعلام علنی و آزادنه نوع بیماری خود هراس دارند، واکنش جامعه را تبعیض آمیز می خوانند و گاه خود را مطرود و منزوی احساس می کنند. برخی در گفتگو با رسانه ها گفته اند به دلیل ابتلای به بیماری از اجاره منزل محروم شده اند و به نوعی با آن ها برخورد شده است که گویی انگی برای جامعه ایران هستند.

حتی برخی از پرسنل و کارمندان بخش های درمانی بیمارستان ها و درمانگاه ها نیز از ارائه خدمات در خور این بیماران تردد دارند و برخی از کارمندان و پزشکان و فعالان مبارزه با ایدز نیز به دلیل حمایت از این بیماران مشاغل خود را از دست داده اند.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران در مورد سرنوشت انگ زدن بر بیماران مبتلا به ویروس اچ آی وی و ایدز می نویسد: «دسترسی به درمان، افشای بیماری، تعاملات اجتماعی و حقوق بیماران تحت الشعاع این تبعیض ... در خانواده، اجتماعی، محیطهای کاری، سیستم های مراقبت سلامت قرار می گیرد.»

برخی از مبتلایان برخورد ناخوشایند و تبعیض آمیز پزشکان، عدم توانایی برای یافتن همسر و نگرانی از سلامت روانی، تنها، انزوا و پشیمانی از اعلام علنی بیماری به خانواده و دوستان و همکاران را از جمله معضلاتی خوانده اند که علاوه بر پیامدهای جسمی و روحی و روانی بیماری، درد و رنج بیشتری را به زندگی این افراد می افزاید.

عدم دسترسی آزادانه مردم به اطلاعات مربوط به این بیماری و آگاهی رسانی در مورد بیماری های جنسی و شیوه های پیشگیری از ابتلای به این ویروس از طریق رابطه جنسی محافظت نشده نیز از جمله مواردی است که پزشکان و کارشناسان فعال در این مورد توصیه کرده اند.
XS
SM
MD
LG