لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

افزایش بیماری ایدز در میان زنان ایرانی


افزایش بیماری ایدز در میان زنان ایرانی
افزایش بیماری ایدز در میان زنان ایرانی

دکترعباس صداقت، رییس اداره ایدز وزارت بهداشت می گوید شمار مبتلایان ایدز و موارد انتقال آن در زنان ایرانی و از طریق روابط جنسی محافظت نشده افزایش یافته است.

وی این وضعیت را نگران کننده و زنگ خطری برای آغاز موج سوم بیماری ایدز دانست. به گفته آقای صداقت، برنامه سوم کشوری ایدز روی الگوهای جدید انتقال این بیماری تمرکز خواهد کرد.

سال گذشته وزیر بهداشت نیز درباره افزایش افراد مبتلا به ویروس ایدز از طریق رابطه جنسی غیر ایمن هشدار داده و گفته بود که جامعه ایران ممکن است با آنچه او آتشفشانی از بیماری ایدز خواند رو به رو شود. وی ضمن تاکید بر اهمیت آموزش جوانان گفته بود، یک روسپی می تواند در سال پنج تا ۱۰ نفر را به ویروس ایدز مبتلا کند. اما حمیدرضا شاعری، رییس انجمن ایدز ایران می گوید نام این بیماری در اینترنت ایران فیلتر است پس چگونه می توانیم باور کنیم در زمینه آموزش به جوانان عزم راسخی وجود دارد.

وزارت بهداشت ایران تعداد مبتلایان به ایدز را ۲۲ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام کرده است. اما به نظر کارشناسان و بنا به برآورد سازمان جهانی بهداشت بیش از ۸۰ هزار نفر در ایران آلوده به ویروس ایدز هستند که هنوز شناسایی نشده اند. اعتیاد تزریقی همچنان عامل اول انتقال ایدز در ایران شمرده می شود، اما به گفته متخصصان، رابطه جنسی به سرعت گسترده ترین شیوه انتقال ایدز در ایران خواهد شد.

ایدز یک بیماری عفونی است که از طریق ویروس اچ. آی. وی منتقل می شود. ویروس اچ. آی. وی به سیستم ایمنی بدن حمله کرده و با تخریب سلول های آن، فرد را به عفونت های فرصت طلب و خطرناک مبتلا می کند. رابطه جنسی با فرد مبتلا، تزریق مواد مخدر با سرنگ مشترک و آلوده، دریافت فرآورده های خونی آلوده و انتقال بیماری از مادر به جنین راه های اصلی انتقال بیماری ایدز هستند.

XS
SM
MD
LG