لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

ارتش افغانستان برای جذب نیرو مشکل دارد؛ ایران افغان ها را به سوریه می فرستد


تاکنون ده ها نفر از افغان هایی که ایران برای جنگ در سوریه همراه برده، کشته شده اند.
تاکنون ده ها نفر از افغان هایی که ایران برای جنگ در سوریه همراه برده، کشته شده اند.

یک فرمانده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در افغانستان می گوید ایران باعث شده جذب نیرو در افغانستان برای حضور در ارتش آمریکا دشوار شود.

سرهنگ استیو لاتسکی، معاون فرماندهی ناتو در غرب افغانستان گفت ایران از ولایات هم مرز افغانستان برای جنگ در سوریه نیرو می گیرد.

او افزود: این کار ایران می تواند یکی از دلایلی باشد که ارتش افغانستان خود با جذب نیرو در آن مناطق دچار مشکل شده است.

لاتسکی به گروهی از خبرنگاران در ستاد ناتو در هرات گفت: قابل درک است که مردان افغان جذب ایران شوند زیرا هم پول بیشتر می دهد و هم مجبور نخواهند شد با کسانی بجنگند که ممکن است از اقوامشان باشد.

یک سرهنگ ایتالیایی همکار لاتسکی نیز با او هم نظرست. این دو سرهنگ عضو نیروهای ناتو برای آموزش و مشاوره دادن به ارتش افغانستان هستند.

سایت "استارز و استرایپز" که خبرهای نظامی را پوشش می‌دهد، نوشته، هرچند غرب افغانستان اکنون باثبات‌ است اما تضمینی نیست بعد از حمله احتمالی طالبان از جنوب به مشکل نخورد.

در ماه های گذشته، منابعی موثق در ایران و افغانستان به صدای آمریکا گفتند که ایران هزاران پناهجوی ثبت نشده افغان را برای مبارزه در کنار نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و شبه نظامیان شیعه حزب الله لبنان، در حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، به این کشور اعزام کرده است.

هزاران تن از افغان های اعزامی از ایران در "گردان فاطمیون" مبارزه می کنند. این گردان دومین گروه بزرگ از خارجیانی است که به نفع بشار اسد در سوریه مبارزه می کنند. بر اساس برآورد منابع غربی، تعداد این مبارزان افغان بین ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر است.

سازمان دیدبان حقوق بشر روز جمعه ۲۹ ژانویه گزارش کرد که بعضی از این شهروندان افغان بر خلاف میل خود به جنگ اعزام شده‌اند. این در حالی است که ایران می گوید افغان ها به صورت داوطلبانه به سوریه می روند.

XS
SM
MD
LG