لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۱

آمریکا و متحدانش نسبت به گزارش‌های قتل‌ و ربوده شدن نظامیان سابق افغانستان ابراز «نگرانی عمیق» کردند


نیروهای طالبان - آرشیو
نیروهای طالبان - آرشیو

آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا، و چندین کشور متحد آمریکا در بیانیه مشترکی از گزارش‌های مربوط به قتل‌های خودسرانه و ناپدید شدن اجباری اعضای سابق نیروهای امنیتی در افغانستان تحت حکومت طالبان ابراز نگرانی عمیق کردند.

گزارش ناپدید شدن و قتل‌های خودسرانه این افراد را پیشتر دیده‌بان حقوق بشر و و دیگران مستند کرده‌اند.

این کشورها در این بیانیه تاکید کرده‌اند که اقدامات گزارش‌شده «نقض جدی حقوق بشر محسوب می‌شود و با عفو اعلام شده طالبان در تضاد است.»

این کشورها از طالبان خواستند که عفو اعلام‌شده خود برای اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان و مقامات دولتی سابق را به‌طور مؤثر اجرا کند تا اطمینان حاصل شود که این عفو در سراسر کشور و در سرتاسر رده‌‌های مختلف طالبان برقرار است.

کشورهای صادر کننده این بیانیه مشترک می‌گویند که پرونده‌های گزارش شده باید به سرعت و به شیوه‌ای شفاف بررسی شوند، کسانی که مسئول این اتفاقات هستند باید پاسخگو باشند، و گام‌‌های مربوطه باید به طور شفاف اعلام شود تا به این ترتیب یک عامل بازدارنده فوری برای کشتار و ناپدید شدن بیشتر افراد باشند.

این کشورها می‌گویند گروه طالبان را «بر اساس اقداماتش» خواهند سنجید.

دیده‌بان حقوق بشر روز سه شنبه گذشته در گزارشی اعلام کرد که طالبان از زمان به دست گرفتن قدرت در افغانستان بیش از ۱۰۰ افسر سابق پلیس و مامور اطلاعاتی حکومت سابق افغانستان را کشته یا به زور «ناپدید» کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دیده بان حقوق بشر به ادامه انتقامجویی طالبان علیه نیروهای مسلح دولت سرنگون شده، علیرغم «عفو» که اعلام کرده بود، اشاره کرده است.

XS
SM
MD
LG