لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

صدها محقق در نامه‌ای به آیت الله خامنه‌ای برخورد سیاسی با فعالان محیط زیست را محکوم کردند


نفر اول از راست در ردیف پایین، دکتر کاووس سیدامامی است که پس از بازداشت در زندان جان باخت.
نفر اول از راست در ردیف پایین، دکتر کاووس سیدامامی است که پس از بازداشت در زندان جان باخت.

به گزارش مجله علمی ساینس حدود ۳۳۰ نفر از فعالان و محققان حوزه محیط زیست از ۶۶ کشور جهان، در نامه ای خطاب به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستار دسترسی هشت فعال محیط زیستی دستگیر شده در ایران به حق انتخاب وکیل، و محاکمه ای شفاف شده اند.

آنها ضمن محکوم کردن برخورد سیاسی با هشت فعال محیط زیست ایران نوشته اند پس از بررسی ها، همکاران ما متقاعد شده اند که اتهام وارده به این عده نادرست است.

این هشت فعال محیط زیست به اسامی مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اتهام جاسوسی دستگیر شدند.

یکی دیگر از دستگیرشدگان دکتر کاووس سید امامی بود که مقامات جمهوری اسلامی پس از مدتی اعلام کردند که در زندان اوین خودکشی کرده است، که هیچ مدرک روشنی نیز برای این خودکشی از سوی مقامات ارائه نشد.

اخیراً از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی اتهام این افراد از جاسوسی به افساد فی الارض تغییر یافت. امضاء کنندگان این نامه خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته اند که این هشت نفر که در موسسه حیات وحش پارسیان در حوزه محیط زیست کار می کردند، قربانی اختلافات میان سپاه پاسداران و دولت حسن روحانی شده اند. آنان زندگی خود را صرف حفاظت از حیات وحش و محیط زیست در کشورشان ایران کرد‌ه‌اند و بدین گونه در سطح بین‌المللی همواره کوشیده‌اند نام ایران را به عنوان حافظ محیط زیست و حیات وحش زنده نگه دارند.

یکی از عللی که این فعالان محیط زیست ابتدا به جاسوسی و سپس افساد فی الارض متهم شده اند تله-دوربین هایی است که آنان در محافظت گونه نادر یوزپلنگ آسیایی استفاده می کردند که مقامات سپاه معتقدند این پژوهشگران از آن برای شناسایی مناطق نظامی و برنامه موشکهای بالستیک جمهوری اسلامی بهره می برده اند، امری که عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران، آن را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG