لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

نماینده کنگره آمریکا: ایران به درخواست‌ سازمان ملل برای آزادی زینب جلالیان توجه کند


زینب جلالیان
زینب جلالیان

یک نماینده ارشد کنگره آمریکا با انتشار توییتی به وضعیت شرایط نامتناسب زینب جلالیان، زندانی کرد ایرانی، واکنش نشان داد.

جیمی رسکین،‌ نماینده حوزه انتخابیه هشتم مریلند در مجلس نمایندگان آمریکا، شامگاه سه‌شنبه ۶ مهر در این توییت نوشت: «زینب جلالیان برای مدت ۱۳ سال به دلیل حمایت از حقوق کردها و زنان ایرانی با اتهامات ساختگی در ایران زندانی بوده است. اکنون کسانی که او را حبس کرده‌اند برای این که از او اعتراف بگیرند، او را از مراقبت‌های بهداشتی ساده محروم کرده‌اند.»

وی افزود: «ایران باید به درخواست‌ سازمان ملل متحد برای آزادی بی‌ قید و شرط او توجه کند.»

سازمان عفو بین‌الملل فروردین ماه امسال با انتشار اسامی و تصاویر گروهی از زندانیان سیاسی در ایران، در رابطه با زینب جلالیان گفته بود که او بارها مورد «شکنجه و سایر رفتارهای بیرحمانه و غیرانسانی قرار گرفته و دسترسی وی به خدمات درمانی مشروط به اعترافات اجباری» شده است.

زینب جلالیان اهل شهرستان ماکو است. او در اسفند سال ۱۳۸۶ در شهر کرمانشاه بازداشت شد. دستگاه قضایی ایران او را به اتهام محاربه و عضویت در یکی از احزاب کرد ابتدا به اعدام و سپس در دادگاه تجدیدنظر به حبس ابد محکوم کرد.

اعترافات اجباری و همراه با خشونت توسط نیروهای امنیتی ایران پیش از این نیز بارها مطرح شده است. استفاده از این روش اعتراف‌گیری، که بارها مورد انتقاد مجامع حقوق‌بشری قرار گرفته است، همچنان توسط قوه قضائیه جمهوری اسلامی ادامه دارد.

برخی از این اعترافات اجباری بازداشت‌شدگان همچون اعترافات مازیار بهاری، مازیار ابراهیمی، سپیده قلیان، ابراهیم بخشی،‌ سعید ملک پور، و ده‌ها تن دیگر در شبکه‌های رسمی تلویزیون ایران منتشر شده است. نهادهای حقوق بشری می‌‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط نظام جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG