لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

حسین کمانگر فعال مدنی در در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج در اعتصاب غذا است


حسین کمانگر، فعال مدنی و محیط زیستی بازداشت شده
حسین کمانگر، فعال مدنی و محیط زیستی بازداشت شده

حسین کمانگر، فعال مدنی زندانی که دی ماه سال گذشته، توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت‌ و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد، یک هفته است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

یک منبع نزدیک به آقای کمانگر روز پنجشنبه در گفتگوی کوتاه با صدای آمریکا این خبر را تائید کرد.

پیشتر، کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گزارش داد که حسین کمانگر، فعال مدنی و محیط زیستی ساکن کامیاران با گذشت بیش از شش ماه بازداشت کماکان برای اخذ اعتراف در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج تحت بازجویی قرار دارد و از روز ۲۷ تیرماه در این نهاد امنیتی دست به اعتصاب غذا زده است.

بنا بر این گزارش ممنوع الملاقات بودم و نداشتن حق تماس با خانواده از بهمن ما سال گذشته دلیل اعتصاب این فعال مدنی عنوان شده است.

یک منبع مطلع به کمپین گفت: «پس از بازداشت آقای کمانگر از سوی نهادهای امنیتی برای وی قرار بازداشت ۴۵ روز صادر شد و از روز ۱۷ بهمن‌ماه به دلیل عدم همکاری با بازجوهای امنیتی برای اخذ اعترافات اجباری به وی اجازه ملاقات با خانواده را ندادند.»

این منبع مطلع گفت: پس از بازداشت این فعال مدنی در ابتدا به خانواده او گفته‌ شده که آقای کمانگر به دلیل عضویت در حزب وحدت ملی بازداشت‌شده، اما پس از مدتی دلیل بازداشت وی را همکاری با یکی از احزاب کرد اپوزیسیون ایران و مشارکت در قتل راننده آمبولانس اعلام شده است.

حسین کمانگر ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۷، به همراه تعدادی دیگر از فعالان محیط زیستی و مدنی همراه با خشونت فیزیکی از سوی ماموران اداره اطلاعات سنندج در کامیاران بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات در سنندج منتقل شده است.

پیشتر معاون سیاسی، امنیتی، و انتظامی استانداری کردستان این افراد را متهم کرد که به نوعی در قتل یک راننده آمبولانس در تیرماه امسال نقش داشته‌اند و گفت که این فعالان محیط زیست در ادامه پیگیری‌ها برای شناسایی قاتلان راننده آمبولانس دستگیر شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG