لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۹

نگارش توافق جامع در مذاکرات آینده ایران و ۵+۱


پنج به علاوه یک
پنج به علاوه یک
ایران و گروه پنج به علاوه یک، ماه آینده، دور بعدی مذاکرات مربوط به برنامه اتمی ایران را در سطح کارشناسی آغاز می کنند. این دیدار از ۱۵ تا ۱۹ اردی بهشت در نیویورک برگزار می شود.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز یکشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت، پیش ازآن، تیم کارشناسان هسته ای ایران به ریاست حمید بعیدی نژاد،مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه، در اجلاس کمیته بررسی ان. پی. تی. که از ۸ تا ۱۹ اردیبهشت در نیویورک برگزار می شود، شرکت خواهند کرد.

همچنین به گفته معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، چهارمین دوره مذاکرات اتمی ایران و ۵ به علاوه یک از ۲۳ اردیبهشت در بالاترین سطح و با حضور محمد جواد ظریف برگزار خواهد شد.

به گفته عضو ارشد تیم مذاکره کننده اتمی ایران، در این دور از مذاکرات کار تدوین متن توافق جامع اتمی آغاز می شود. عراقچی این روند را کاری «پیچیده و دشوار» توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، در پی جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که روز یکشنبه با حضور عباس عراقچی برگزار شد، حسین تقوی حسینی، سخنگوی این کمیسیون، به ایرنا گفت، عراقچی در این جلسه گفته است:«اراده نظام مبتنی بر ادامه مذاکره است زیرا ایران از نظر علمی و تکنولوژیکی به آنچه در حوزه هسته ای نیاز داشت رسیده است».

او افزود عراقچی گفته است «ایران در این مذاکرات به عنوان قدرتی صاحب تکنولوژی صلح آمیز هسته ای» وارد شده و این مذاکرات اکنون به مرحله تدوین توافق جامع رسیده است.

به گفته این نماینده مجلس، عراقچی همچنین گفته است مطابق این توافق، ایران ضمن حفظ حق خود برای داشتن دانش و تکنولوژی هسته ای، دست به اقدام های اعتماد سازی می زند.

روز شنبه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، از پایان یافتن روند رقیق سازی اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده تا ۵ درصد خبر داد.

رقیق سازی اورانیوم بخشی از اقدام های اعتماد سازی است که در مذاکرات ژنو بر انجام آن توافق شده است.

آمریکا، فرانسه، بریتانیا ، آلمان، روسیه و چین بر اساس قراردادی که ۲۰ ژانویه در ژنو به تصویب رسید، تاریخ ۲۰ ژوئیه را برای پایان مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران، که به عقیده آن ها برای هدف های تسلیحاتی توسعه یافته است، تعیین کردند. بنابراین قرارداد، ایران در قبال تسهیل برخی از تحریم های بین المللی، بخش هایی از برنامه اتمی خود را به حالت تعطیل خواهد درآورد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی، که باید درستی پابندی ایران به تعهداتش را تایید کند، در گزارش ماهانه خود گفته است که ایران تاکنون همه مراحل تعیین شده در قرار داد را انجام داده است.

ایران همواره این نظر را که از برنامه صلح آمیز اتمی خود به عنوان سرپوشی بر برنامه های تسلیحاتی اتمی استفاده می کند، تکذیب کرده است و می گوید هدفش از غنی سازی اورانیوم به دست آوردن انرژی برق است.
XS
SM
MD
LG