لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

مذاکرات برای رسیدن به توافق فراگیر ادامه می یابد


ایران و ۶ قدرت جهانی روز پنجشنبه به دور گشایشی مذاکرات اتمی در وین پایان دادند، ۳ روز گفت و گو را «سازنده» توصیف کردند و گفتند با برنامه ای برای مذاکرات بیشتر جهت رسیدن به توافق فراگیر موافقت کرده اند.

در بیانیه مشترک روز پنجشنبه آمده است دور بعدی مذاکرات روز ۱۷ مارس – ۲۶ اسفند - آغاز خواهد شد، و روندی که دست کم شش ماه، و احتمالا بیشتر، طول خواهد کشید ادامه خواهد یافت.

اسوشیتد پرس می گوید انتظارات از مذاکرات که روز سه شنبه آغاز شد زیاد نبود، و هدف لحن مثبت در چارچوبی برای گفت و گوهای آینده ظاهراً تا حدودی کاهش تردید های کسانی در داخل ایران بود که می گویند مذکرات پبشرفت نکرده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی که لبحندی بر لب داشت و آرام به نظر می رسید بیانیه مشترک را قرائت کرد. با این حال، در پیامی که ظاهراً مخاطب آن شکاکان و بد بینان در داخل بود، به گزارشگر تلویزیون ایران گفت کشور او هیچیک از تاسیسات اتمی را نخواهد بست.

ظریف مذاکرات را مثبت توصیف کرد، اما گفت ایران اجازه نخواهد داد یک راه حل اتمی بر آن تحمیل شود.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت تمام مسائلی که باید برای رسیدن به توافق نهایی به آنها پرداخته شود مشخص شده است. او گفت آسان نخواهد بود، ولی «ما آغاز خوبی داشته ایم.»

یک دیپلمات غربی گفت اشتون برای گفت و گوهای خصوصی روزها ۹ مارس به تهران خواهد رفت.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که به بعداد رفته است، روز پنجشنبه گفت تصور مسکو این است که تمام طرف ها علاقه مند هستند «جدی و عملگرا» باشند.
XS
SM
MD
LG