لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

دور بعدی مذاکرات اتمی ۱۳ مه برگزار می شود


بعد از دو روز مذاکره درباره برنامه اتمی ایران میان ایران و گروه موسوم به ۵+۱ در وین، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت دور بعدی مذاکرات اتمی بین ایران و قدرت های جهانی در ۱۳مه آغاز خواهد شد.

شرکت کنندگان در مذاکرات می خواهند تا پایان ژوئیه به یک توافق دائمی، بر اساس معامله موقتی که سال گذشته صورت گرفت، برسند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز روز چهارشنبه گفت کشور او و ۶ قدرت جهانی در مورد شکل توافقنامه نهایی «۵۰ تا ۶۰ درصد توافق دارند.»
ظریف که پس از خروج از محل برگزاری مذاکرات وین با خبرنگاران سخن می گفت، همچنین اظهار داشت انتظار دارد ضرب الاجل غیر رسمی ژوئیه برای معامله نهایی رعایت شود.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، ظریف پیشتر گفته بود ایران مذکرات با ۶ قدرت را از موضع ضعف آغاز نکرد.
او روز سه شنبه – ۸ آوریل – در جلسه ای در سفارت ایران در وین گفت «اگر کسی فکر کند که ملت ایران به دلیل فشارهای اقتصادی به مذاکرات بازگشت، مسلماً اشتباه می کند. ملت ایران به دلیل روحیه اعتدال و گرایش به میانه روی و صلحدوستی ، راه مذاکره را برگزیده است.»

کاترین اشتون نماینده شش قدرت، گفت پس از چند دور مذاکرات مقدماتی دو طرف اینک آماده هستند شکاف های باقیمانده ای را که مانع توافق بوده است پر کنند.
اشتون مذاکرات را «سازنده و مفصل» توصیف کرد و گفت «برای غلبه بر اختلافات به مذاکرات بیشتری نیاز خواهد بود»، اما اظهار داشت پیشرفت هایی صورت گرفته است و مذاکره کنندگان اینک منتظر دور بعدی هستند که موانع را برطرف سازند.

در حالی که مذاکرات ایران با ۵+۱ روز چهارشنبه برای حل اختلافات درباره برنامه اتمی ایران در وین ادامه داشت، به گزارش رویترز جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده در واشنگتن گفت ایران توانایی آن را دارد که - اگر بخواهد - ظرف دو ماه مواد لازم برای تولید بمب اتمی را تولید کند.

اظهارات جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن نگرانی غرب از برنامه هسته ای ایران و مقاصدآن کشور را نشان داد و اختلاف عمیقی که میان دو طرف مذاکرات وجود دارد را برجسته می کرد. ایران می گوید برنامه اتمی اش صرفاً صلحجویانه است.

هدف قدرتهای جهانی (بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آمریکا، و آلمان) زیر فشار قرار دادن و ترغیب ایران برای کاهش برنامه اتمی خویش است تا اگر این کشور تصمیم به تولید سلاح اتمی گرفت، به مدت زمان بیشتری - شاید یک سال - نیاز داشته باشد.

قبلاً نیز مذاکراتی میان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول امور سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا انجام شده است.

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و از مذاکره‌کنندگان ارشد ایران درباره مذاکرات گفته است «تا جایی که ما مطلع شدیم جلسات خوب و مفیدی بوده و بحث‌های بسیار ریز و عمیقی صورت گرفته و کارشناسان به مدیران سیاسی گزارش خواهند داد».
وی در مورد مذاکره با آمریکایی هاگفته است «صحبت‌هایمان جدی‌تر و بیشتر از بقیه است چون خیلی از تحریم‌ها علیه ایران، تحریم‌های یک‌جانبه آمریکایی‌ها است، طبیعی است که برای رفع آنها بحث‌هایمان جدی تر و بیشتر باشد.»

محمد جواد ظریف در فیسبوک خود نوشته است «این دور از مذاکرات، احتمالا آخرین دور مرور موضوعات مهم که هر یک از طرفین معتقد است به شکلی می‌باید در توافق نهایی مورد توجه واقع شوند خواهد بود و از دور بعد نگارش مشترک توافق نهایی را آغاز خواهیم کرد که کاری پیچیده، دشوار و کم سرعت خواهد بود.»

غرب ایران را متهم می کند که سعی دارد اسلحه اتمی بسازد. ایران می گوید برنامه اش برای مقاصد صلحجویانه، مانند تولید برق و پژوهش های پزشکی است، و برای تولید سوخت راکتور با غنای پایین، نیاز دارد ظرفیت غنی سازی اورانیوم را تقویت کند.
XS
SM
MD
LG