لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

دور دیگر گفتگوهای هسته ای با ایران


سخنگوی کاخ سفید جدید ترین دور مذاکرات اتمی بین ایران و کشورهای گروه ۱+٥ را که با هماهنگی اتحادیه اروپا در روزهای ۸ و ۹ آوریل در وین برگزار شد، «ماهرانه و سازنده» توصیف کرده است.

درسومین دور مذاکرات ماه ژانویه، درباره تمام مسائل مربوط به توافقی جامع که دو طرف می کوشند برای رفع نگرانی های ناشی از برنامه اتمی ایران به آن دست یابند، بحث های عمیق صورت گرفت.

کاترین اشتون، مسئول امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا، و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در بیانیه مشترکی بحث را «اساسی و مفصل» توصیف کردند. با این حال، هر دو یادآور شدند شکاف هایی در حوزه های اصلی وجود دارد، و «برای برطرف ساختن اختلافاتی که هنوز در این مرحله از روند وجود دارد طبیعی است که کارهای زیادی باید انجام شود»

جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت هنوز روشن نیست که آیا مذاکرات در پرکردن شکاف های بین دو طرف به موفقیت خواهد رسید یانه. او بر دو اصل هدایت کننده مذکرات تاکید گذاشت: یکی این که تا با تمام نکات موافقت نشده است، توافقی در کار نخواهد بود؛ و دوم، در مورد تک تک ماده ها همه طرف ها باید موافقت داشته باشند.

مرحله بعدی، روند آغاز تدوین متن توافق نهایی خواهد بود. با این حال، آن گونه که یک مقام ارشد دولت آمریکا یاد آور شد، این به معنای آن نیست که چنین توافقی فوری یا آسان خواهد بود. مدیران سیاسی قصد دارند روز ۱۳ ماه مه بار دیگر در وین ملاقات کنند. در این میان، آنان و کارشناسان فنی مشترکا به کار درباره تمام مسائل فنی، که بخشی از مذاکرات است، ادامه خواهند داد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در توضیحاتی در یک کمیته کنگره گفت « این دولت، از روز نخست، بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات اتمی را هدف سیاست خارجی تعیین کرده است.»

او تاکید کرد آمریکا «به گونه ای جدی و با چشم باز به مذاکرات نزدیک می شود». اما گفت «این رئیس جمهوری و این وزیر امور خارجه بر این باورند که ایالات متحده آمریکا مسئولیت دارد برای اثبات ادعای ایرانی ها در مورد صلح جویانه بودن برنامه خود، هر امکان دیپلماتیکی را بکار گیرد.»

جان کری گفت «تردید نداریم که این کاری دشواراست، اما ما متعهدیم که این روند را طی کنیم.»
XS
SM
MD
LG