لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۲

قانع ژاله: برادرم بسیجی نبود


رسانه های خبری ایرانی، از جمله تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی، از وقوع درگیری در مراسم تشییع جنازه صانع ژاله خبر می دهند.

صانع ژاله، دانشجوی هنر دانشگاه تهران، در جریان تظاهرات و ناآرامی های روز دوشنبه، ۲۵ بهمن، در تهران به ضرب گلوله کشته شد. فیلم هایی که از مراسم تشییع جنازه صانع ژاله منتشر شده و اخبار اعلام شده در خبرگزاری ها و رسانه های دولتی حاکی است که جمعی از بسیجی ها و حامیان دولت در این مراسم شرکت داشتند و از همراهی دانشجویان و مردم در این مراسم به شدت خودداری کردند.

نیروهای بسیجی می گویند صانع ژاله یک دانشجوی بسیجی بود که در جریان ناآرامی ها به ضرب گلوله عوامل مسلح سازمان مجاهدین خلق کشته شده است. شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه این دانشجو، شعارهای «مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، موسوی کروبی اعدام باید گردند» سر دادند. همچنین شرکت کنندگان در مراسم پلاکاردهایی در دست داشتند که بر آنها شعارهایی علیه رهبران اصلاح طلب ایران و منتقدان دولت، از جمله علیه مهدی کروبی، میرحسین موسوی و محمد خاتمی نوشته شده و آنان را مفسد فی الارض خوانده بود. این پلاکاردها همچنین دربرگیرنده شعار «فتنه گر، صهیونیست، پیوندتان مبارک» بودند. عنوان «فتنه گر» از سوی طرفداران حاکمیت به معترضان دولت اتلاق می شود.

بنا به گزارش‌های رسیده، دانشجویان دانشگاه هنر که برای تشییع جنازه صانع ژاله به دانشگاه رفته ‌بودند با حمله افراد ناشناس، پس از درگیری، در آمفی ‌تئاتر دانشگاه محبوس شدند.
مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، دانشجوی ۲۶ ساله، کرد اهل تسنن و متولد پاوه، در حالی برگزار شد که دانشجویان معترض به حاکمیت از یک سو او را یک «دانشجوی سبز» معرفی می کنند و از سوی دیگر بسیجیان و لباس شخصی های طرفدار حاکمیت او را به عنوان «دانشجوی بسیجی» معرفی کرده اند.

حامیان حکومت جمهوری اسلامی از یک سو و مخالفان دولت از سوی دیگر تلاش کرده اند با ارائه برخی مدارک، صانع ژاله را از هواداران خود معرفی کنند.

«قانع»، برادر صانع ژاله، ساعاتی پیش در گفت و گو با صدای آمریکا ادعای رسانه های دولتی را رد کرد و گفت: «صانع بسیجی نبود.»

قانع ژاله همچنین گفت: «صبح روز ۲۶ بهمن، بدون آن که از کشته شدن صانع خبر داشته باشیم، پسرخاله ام به در خانه آمد و عکس صانع را خواست. بعد از ظهر عکس او را دیدیم که روی کارت بسیج، در سایت های خودشان به چاپ رسیده است». قانع ژاله، کارت بسیج منسوب به صانع را که در خبرگزاری های وابسته به دولت برای توجیه ادعای بسیجی بودن برادرش چاپ شده است را غیرواقعی توصیف کرده و به صدای آمریکا می گوید: «آن را خودشان درست کرده اند، جنازه اش را هم به ما نمی دهند.»

یک عضو دیگر خانواده ژاله به صدای آمریکا گفته است مقامات از بیم برگزاری تظاهرات ضد دولتی در کردستان، درخواست خانواده برای بازگرداندن پیکر فرزندشان را رد کرده اند.

تلویزیون جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در گزارشی با اعضای نزدیک خانواده صانع ژاله گفت و گو کرد. آنان در این مصاحبه ها گفتند که صانع دانشجوی بسیجی بود. قانع ژاله به صدای آمریکا می گوید خانواده تهدید شده اند که اگر سکوت نکنند، برادران صانع را دستگیر و اعدام خواهند کرد.

بنا به گزارش های منتشر شده در منابع ایرانی، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم تشییع پیکر «شهید صانع ژاله» در تجمع دانشجویان و مردم حاضر شد.

آقای رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران، و از جمله نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری پس از دستور آیت الله خامنه ای مبنی بر لزوم قبول پیروزی بحث برانگیز محمود احمدی نژاد در انتخابات، از مخالفت دست برداشت.

محسن رضایی روز سه شنبه آقایان کروبی و موسوی را به دلیل دعوت به تظاهرات همبستگی با قیام های مردمی و ضد دولتی اخیر در مصر و تونس به شدت هدف حمله قرار داد.

تظاهرات در روز دوشنبه، ۲۵ بهمن، در تهران و شماری دیگر از شهرهای ایران با وجود حضور گسترده نیروهای امنیتی و پلیس های ضد شورش و سربازان موتور سوار و مسلح در خیابان های تهران، به شکل گسترده و پراکنده برگزار شد و فعالان و منابع خبری مخالف دولت از حضور گسترده مردم در آن خبر دادند. منابع دولتی با وجودی که گفتند از فراخوان برگزاری تظاهرات استقبال نشد اما در عین حال از بازداشت شمار زیادی از «فتنه گران» خبر دادند. در تظاهرات ۲۵ بهمن، دو تن کشته شدند: صانع ژاله و محمد مختاری.

در شامگاه دوشنبه ۲۵ بهمن، منابع دولتی از مجروح شدن یک نفر بر اثر اصابت گلوله خبر دادند و سپس خبرگزاری فارس اعلام کرد این شخص بر اثر تیراندازی «تظاهرکنندگان به سوی مردم و رهگذران» شهید شده است. ساعاتی بعد این خبرگزاری وابسته به دولت نوشت «شهید صانع ژاله» دانشجوی نمایش دانشگاه هنر تهران بود که توسط «گروه های تروریستی در خیابان امیراکرم» تهران به ضرب گلوله مجروح و در بیمارستان جان داد.

همکلاسی ها و اعضای انجمن اسلامی دانشگاه هنر تهران گفته اند که صانع به هیچوجه ارتباطی با بسیج دانشجویی نداشت و از طرفداران جنبش سبز بود. وبسایت کلمه که از میرحسین موسوی حمایت و دیدگاه های او را منعکس می کند، متن مصاحبه ای را با سجاد رضایی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هنر، منتشر کرده که گفته است صانع ژاله در این انجمن عضویت داشت، از انقلاب و نظام اسلامی حمایت می کرد اما خواستار اصلاحات تدریجی در حکومت بود. همچنین تصویری از صانع ژاله در ملاقات دانشجویان با آیت الله منتظری منتشر شده است. سجاد رضایی گفته است صانع با ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی همکاری می کرد و از فعالان برگزاری سخنرانی آقای موسوی در دانشگاه هنر بود.

وبسایت راه سبز، که اخبار جنبش سبز را منتشر می کند نیز متن بیانیه سازمان ادوار تحکیم وحدت را درباره «شهادت» صانع ژاله منتشر کرده و نیروهای دولتی را مسئول قتل این دانشجو معرفی کرده است.

گفته می شود تشییع جنازه صانع ژاله، با کامیون و تحت حراست نیروهای نظامی و انتظامی از چهارراه ولیعصر به سمت دانشگاه تهران انجام شد و «هرگونه تحرک سبز‌ها در این مسیر نیز با برخوردهای تند و خشن لباس‌ شخصی ‌ها و نیروهای امنیتی روبه ‌رو شد».

محمد مختاری یکی دیگر از کشته شدگان تظاهرات ۲۵ بهمن

قانع ژاله: برادرم بسیجی نبود
قانع ژاله: برادرم بسیجی نبود

محمد مختاری، جوان ۲۲ ساله ای که به ضرب گلوله در تظاهرات ۲۵ بهمن کشته شد، یکی دیگر از قربانیان این روز است. خبرگزاری فارس وابسته به دولت، ضمن اعلام این خبر گفت محمد مختاری، که روز دوشنبه در اثر تیراندازی عوامل سازمان مجاهدین خلق به شدت زخمی شده بود، روز سه شنبه جان باخت.

به گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد مختاری، فرزند اسماعیل، بر اثر شلیک مستقیم گلوله از ناحیه کتف مضروب شده بود.

بنا بر این گزارش، او در خیابان رودکی، نزدیکی میدان توحید تهران، به ضرب گلولهٔ مستقیم کلت کمری متعلق به ماموران موتور سوار نیروی انتظامی مجروح شد. حاضران در صحنه شدت جراحات وی را در حد مرگ نمی دانستند، چرا که وی تا مدتی با پای خودش نیز حرکت می کرد. گفته می شود محمد مختاری به علت تاخیر در رسیدگی پزشکی جان باخته است. شاهدان عینی گفته اند تمامی لباس های او غرق در خون بود.

XS
SM
MD
LG