لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۸

ادامه مذاکرات اتمی در هاله ای از ابهام قرار دارد


در حالی که به نظر می رسد مذاکرات اتمی بین ایران و ۶ قدرت جهانی در مسکو به جایی نرسیده است، خبرگزاری اسوشیتد پرس گزارش می دهد روسیه سعی دارد مذاکرات را نجات دهد و شانس بروز مناقشه دیگری در خاورمیانه را - که ممکن است پای امریکا به میان کشیده شود - کم کند.

اسوشیتد پرس می گوید شکست در رسیدن به توافقی که فعالیت های اتمی ایران را محدود سازد، احتمال حمله اسراییل را افزایش خواهد داد.

دیپلمات ها در مسکو گفتند علیرغم درخواست های روسای جمهوری روسیه و امریکا از ایران که با مهار فعالیت های اتمی موافقت کند، مذاکرات در دومین و احتمالا آخرین روز با بن بست روبرو بود. ایران می گوید پیش از آن که کاری انجام دهد باید تحریم های فلج کننده لغو شود.

گزارش اسوشیتد پرس حاکی است سرگئی ریابکف معاون وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه دو بار با سعید جلیلی سرپرست مذاکرات اتمی ایران ملاقات کرد.

در گزارش گفته می شود باراک اوباما رییس جمهوری امریکا و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در پیشاپیش جلسه روز سه شنبه مشترکاً از ایران خواستند انعطاف پذیری نشان دهد.

آنها در بیانیه ای در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در مکزیک گفتند «ما موافق هستیم که ایران برای بازگرداندن اعتماد بین المللی به صلحجوبانه بودن برنامه اتمی خود باید کوششی جدی به کار برد.»

کاترین اشتون پس از پایان مذاکرات گفت: مذاکرات فنی سوم ژوئیه در استانبول برگزار می شود. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: به ایران گفتیم غنی سازی بیست درصدی را متوقف کند. و افزود: برای نخستین بار ایران در مورد محتوای پیشنهادات صحبت کرد.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «پس از مذاکرات کارشناسی، در مورد آینده مذاکرات تصمیم گیری خواهیم کرد. دو طرف نتوانستند در جریان گفت وگوها پل زده و راه دو طرفه ای پیدا کنند.»

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران نیز مهمترین موفقیت گفتگوها را توافق بر سر برگزاری جلسات کارشناسانه خواند.

وی افزود «مذاکرات این بار جدی تر بود و ما بار دیگر اعلام کردیم که غنی سازی اورانیوم برای اهداف صلح آمیز حق قانونی ایران است.» سعید جلیلی گفت: «با ارائه اسناد حقوقی غیرقانونی بودن قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران را ثابت کردیم.»

قبلاً خبرگزاری رویترز در گزارشی از مسکو گفت در دومین و آخرین روز مذاکرات، یأس از ناتوانی در رسیدن به توافق بعد از قریب یک دهه گفت و گو شدت گرفت، و امید به راهگشایی برای جلوگیری از تهدید جنگی جدید در خاورمیانه کاهش یافت.

رویترز نیز گزارش داد که اگر مذاکرات به شکست منجر شود، بر نگرانی از خطر افزایش قیمت نفت و مناقشه در خاورمیانه افزوده خواهد شد، زیرا رهبران اسراییل تهدید کرده اند اگر دیپلماسی موفق به متوقف کردن ایران در دستیابی به سلاح اتمی نشود، به تاسیسات اتمی ایران حمله خواهد کرد.

ایران و قدرت های جهانی یکدیگر را مسئول عدم پیشرفت در مذاکرات برنامه اتمی ایران در مسکو می دانند.

رویترز اظهارات یک دیپلمات ایرانی را نقل می کند که «ما فقط برای بحث به مسکو نیامدیم. قصد ما حل مساله بود. ولی بر این عقیده هستیم که طرف مقابل آماده رسیدن به راه حل نیست.»

رویتزر می گوید مذاکره کنندگان ایران خواهان کاهش تحریم های اقتصادی هستند و سعی دارند ۶ قدرت را به شناخت حق آنان برای غنی سازی اورانیوم وادار سازند. اما غرب حاضر نیست به این درخواست ها جامه عمل بپوشاند، مگر این که ایران ابتدا به سازمان ملل متحد اجازه دهد از مراکز، تاسیسات و فعالیتهای آن کشور بازرسی کنند

این خبرگزاری به نقل از سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید مذاکرات روز دوشنبه فشرده و سخت بود. یک دیپلمات غربی شام دوشنبه روشن ساخت ایران باید برای پرداختن به پیشنهاد های ۶ قدرت همکارهای بیشتری به خرج دهد.

اما یک مقام ایرانی گفت هیات ایران در نحستین روز مذاکرات پیشنهادهای مفصلی ارائه داد ولی شش قدرت با پاسخ های یک خطی بدون عمقی جواب پیشنهادها را داده اند.

در گزارش رویترز به نقل از سرگئی ریابکف معاون وزارت امور خارجه روسیه آمده است امکان نجات دیپلماسی هنوز وجود دارد.

رویترز می گوید کارشناسان گفتند احتمال نمی رود موفقیتی در مذاکرات با گروه ۵+۱ به دست آید، زیرا گروه مایل نیست امتیازاتی بدهد که تهران قادر شود مذاکرات را طولانی سازد و برای تولید تسلیحات اتمی وقت پیدا کند.
XS
SM
MD
LG