لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

۵+۱ خواهان تعامل جدی ایران در مذاکرات مسکو شد


مذاکرات مسکو بین ایران و ۶ قدرت بزرگ جهان آغاز شده است.

مایکل مان سخنگوی اتحادیه اروپا می گوید ۶ قدرت بزرگ جهان گفتگوهای خود را با ایران در مسکو، با پیشنهادی برای حل و فصل نگرانی های بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران و درخواست از طرف ایرانی برای «تعامل جدی» آغاز کردند.

مایکل مان در گفتگويی تلفنی با صدای آمريکا از مسکو پایتخت روسیه گفت: پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد - بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده - به علاوه آلمان، امیدوارند مذاکرات با ایران در مورد پيشنهادات مطرح شده آنها در دور قبلی گفتگوها در بغداد باشد.

مایکل مان گفت پیشنهاد ایران گفتگو درباره طیف وسیعی از مسائلی است که مربوط به مناقشه اتمی نیست. به گفته او ۵+۱ آماده واکنش نسبت به نظرات ایران است اما ایران هیچ پیشنهاد روشنی ارائه نداده است.

آقای مان گفت: ایران هنوز خود را درگیر نکرده است... ما محض انجام گفتگو، گفتگو نمی کنیم، ما خواهان پیشرفت امور هستیم. ما می دانیم که (مسائل) یکشبه حل نمی شوند ولی اگر ایرانیها آماده درگیر شدن در پیشنهادات ما باشند، اقلا می توانیم بگوییم مذاکرات حرکتی کرده است.

مذاکرات مسکو قرار است روز سه شنبه به پایان برسد، ولی مایکل مان گفت اگر حرفی برای گفتن باقی مانده باشد، قدرتهای جهان آمده اند بعد از سه شنبه هم به مذاکرات ادامه دهند.

روسیه امیدوار است در مذاکرات مسکو حداقلی از پیشرفت حاصل شود و از شکست دیپلماتیک جلوگیری گردد. شکست دیپلماتیک ممکن است به عملیات نظامی علیه ایران، متحد دیرینه اقتصادی روسیه بیانجامد.

قراراست تحریم کامل نفت ایران از سوی اروپا روز اول ژوئیه آغاز شود. مقامات اروپایی گفته اند این تحریم ها به تعویق نخواهند افتاد.

کاترین اشتون ريیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، رهبری مذاکرات را برعهده دارد. دور جدید مذاکرات بعد از ۱۵ ماه وقفه در ماه آوریل آغاز شد و به گفته کارشناسان تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته است.

گزارشها حاکی است گروه ۵+۱ خواستار توقف غنی‌سازی اورانیوم در مقیاس بالا از سوی ایران است، و ایران می‌گوید فقط در صورتی که غرب حق غنی سازی اورانیوم را برای این کشور به رسمیت بشناسد، غنی سازی اورانیوم در مقیاس بالا را متوقف خواهد کرد.

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از یک مقام آگاه نوشته است: «حداقل کف درخواست ایران برای مذاکرات با اعضای گروه ۵+۱ در نشست مسکو، پذیرش حق غنی سازی است که اگر از سوی طرف مقابل پذیرفته نشود، مذاکرات به طور قطع شکست خواهد خورد.» این مقام آگاه افزوده است: «ایران از شکست مذاکرات هیچ واهمه‌ای ندارد.»

کشورهای ۵+۱ همچنين خواهان بازرسی کامل از تأسیسات زیرزمینی فردو هستند.
۶ قدرت بزرگ جهانی پیشنهاد کرده اند در صورت پذیرفتن شرایط از سوی ایران، سوخت هسته ای لازم برای تحقیقات و مصرف راکتورهای پژوهشهای پزشکی به ایران ارسال کنند ؛ و صادرات قطعات یدکی هواپیماهای مسافری را از سر گیرند. ایران در گذشته اين پيشنهاد ها را کافی ندانسته و رد کرده است.
XS
SM
MD
LG