لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

پایان بی نتیجه مذاکره ایران و ۵+۱ در مسکو


کاترین اشتون(چپ) و سعید جلیلی (راست) روز دوشنبه در مسکو ملاقات کردند
کاترین اشتون(چپ) و سعید جلیلی (راست) روز دوشنبه در مسکو ملاقات کردند
روز اول نشست میان ایران و نمایندگان کشورهای ۵ +۱ در مسکو بدون نتیجه مشخص به پایان رسید و حالا همه در انتظار روز دوم این نشست هستند. بسیاری از کارشناسان، نشست مسکو را به عنوان آخرین فرصت یافتن راه حلی برای بن بست هسته ای ایران قلمداد کرده اند. غرب به دنبال نشانه های آمادگی ایران برای کوتاه آمدن در فعالیت های غنی سازی اورانیوم است.

مذاکرات مسکو در حالی صبح دوشنبه آغاز شد که یکی از اعضای هیأت مذاکره کننده ایران گفته بود: «فضای مذاکرات مثبت نیست.» او همچنین گفت: «تعیین چارچوب برای مذاکرات، مشکل اصلی است.»

در نشست دو روزه مسکو سعید جلیلی در رأس هیات مذاکره کننده ایران با نمایندگان پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) به علاوه آلمان ملاقات و مذاکره می کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از دیپلمات های ایرانی گفت «بر اساس نشست صبح» این امکان وجود دارد که نیازی به برگزاری روز دوم مذاکرات نباشد.

آقای جلیلی پیش از ورود به مذاکرات گفته بود: «اين مذاکرات آزمونی بزرگ برای غرب است تا ببينيم پيشرفت ايران را تحمل می کند يا خير.»

سخنگوی هیأت مذاکره کننده اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفته بود که کشورهای بین المللی بر خواسته های قبلی خود از ایران در توقف غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم تأکید می کنند.
شکست مذاکرات مسکو عواقب سنگینی دربر خواهد داشت. ایالات متحده آمریکا و اسرائیل می گویند همچنان گزینه نظامی علیه برنامه اتمی ایران را مد نظر دارند. همچنین سایه سنگین تحریم های بیشتر اقتصادی بر سر ایران سنگینی می کند.

اما ایران پیش از آغاز مذاکرات مسکو تصریح کرد که قصد ندارد از حق خود در غنی سازی اورانیوم کوتاه بیاید. اورانیوم غنی شده کاربرد دوگانه دارد و غرب نگران آن است که ایران از آن در تولید سلاح اتمی استفاده کند. ایران با رد تمامی اتهامات می گوید برنامه اتمی اش با اهداف صلح آمیز است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از یکی مقام ایرانی که نامش را اعلام نکرد نوشت: «اگر این خواسته ایران برآورده نشود، بدون شک مذاکرات محکوم به شکست است.»

روزنامه کومرسانت چاپ مسکو گفت به ایران پیشنهادی ارائه خواهد شد که از جمله به ایران امکان می دهد غنی سازی را تا میزان 3و نیم الی ۵ درصد در تاسیسات نطنز ادامه دهد.
روسیه، که میزبان این دور از مذاکرات حساس اتمی ایران است، موضعی محتاطانه در پیش گرفته و می گوید ایران باید اعتمادسازی کند.

سعید جلیلی علاوه بر مذاکره با نمایندگان ۵ +۱ ، دیداری دوجانبه با کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز داشت. او همچنین قرار است با نمایندگان روسیه نیز ملاقات و گفت و گو کند.

نشست مسکو، به دنبال نشست قبلی میان ایران و ۵ +۱ در ماه مه در بغداد برگزار می شود. نشست بغداد نیز نتیجه ملموسی در بر نداشت. یک دیپلمات غربی می گوید: «اگر ایران در این دور از مذاکرات تمایلی برای استفاده از فرصت نشان ندهد، با انزوای بیشتر بین المللی و فشارهای بیشتر مواجه خواهد شد.»
XS
SM
MD
LG