لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

اعلام همبستگی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با مسیح علی‌نژاد


مسیح علینژاد گزارشگر مستقل و مجری برنامه تبلت صدای آمریکا
مسیح علینژاد گزارشگر مستقل و مجری برنامه تبلت صدای آمریکا

در پی انتشار گزارش‌های مربوط به خنثی شدن طرح جمهوری اسلامی برای ربودن مسیح علی‌نژاد،‌ مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران با انتشار متنی در توئیتر اعلام همبستگی خود را با این روزنامه‌نگار اعلام کرد.

این فدراسیون روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه با انتشار متنی در توئیتر نوشت: «چهار تبعه ایران روز گذشته متهم به توطئه برای ربودن مسیح علی‌نژاد،‌ روزنامه‌نگار ساکن نیویورک، و انتقال قاچاقی او به خارج کشور برای بردن به ایران شدند. ما همبستگی خود را با مسیح علی‌نژاد اعلام می‌کنیم.»

دادستانی ایالات متحده آمریکا در منهتن و وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۳ تیرماه با انتشار بیانیه‌‌هایی اعلام کرد سرویس‌های اطلاعاتی ایران در حال برنامه‌ریزی برای ربودن یک روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر از شهر نیویورک بودند و قصد داشتند او را به ایران ببرند.

در این بیانیه اسامی علیرضا فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی، امید نوری، و‌ نیلوفر بهادری‌فر دیده می‌شود که از سوی دادستانی به جرائمی مانند آدم‌ربایی، نقض تحریم‌ها، انتقال غیر قانونی پول، کلاهبرداری، و پولشویی متهم شده‌اند.

به گزارش صدای آمریکا، در این توطئه نیلوفر بهادری‌فر، ساکن کالیفرنیا، با همکاری چهار مرد قصد داشتند مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار ایرانی آمریکایی و همکار صدای آمریکا، را بربایند و از طریق ونزوئلا به ایران منتقل کنند. بهادری‌فر هم اکنون زندانی است و به اتهام تلاش برای ربودن مسیح علینژاد در دادگاه محاکمه خواهد شد.

مسیح علی‌‌نژاد پس از اعلام رسمی خنثی شدن نقشه ربایش او از سوی جمهوری اسلامی به صدای آمریکا گفت: «نقشه اطلاعات ایران این بود که من را در خاک آمریکا مثل روح‌الله زم،‌ مثل جمشید شارمهد آدم‌ربایی کنند ببرند ونزوئلا، از آنجا ببرند به ایران و اعدام بکنند.»

مسیح علینژاد از خنثی شدن طرح جمهوری اسلامی برای ربودن او می‌گوید
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

این خبرنگار مستقل گفت: «دلم می‌خواهد همه دنیا و همه کسانی که از جمهوری اسلامی در خارج از کشور حمایت می‌کنند بدانند که جمهوری اسلامی در کشورهای دیگر هم عملیات تروریستی انجام می‌دهد. دلم می‌خواهد دولت بایدن بداند که اگر با این حکومت بخواهد مذاکره کند،‌ شهروندان ایران برایش مهم نیستند، شهروندان خودشان در آمریکا امنیت نخواهند داشت.»

پیش از این نیز جمهوری اسلامی از طریق تحت فشار قرار دادن خانواده مسیح علینژاد در ایران قصد داشت تا این همکار صدای آمریکا را به بهانه دیدار مادرش به ترکیه بکشاند و در آنجا او را برباید. علی علینژاد، برادر مسیح این نقشه را برملا کرد و به همین دلیل به هشت سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG