لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

ورود آیفون ۱۴ به ایران «همراه مسافر یا پستی» ممنوع شد؛ تداوم ابهام در قوانین


گوشی آیفون «۱۴ پرو» (آرشیو)
گوشی آیفون «۱۴ پرو» (آرشیو)

ورود آیفون ۱۴ و مدل‌های بعد از آن به عنوان کالای همراه مسافر و یا پستی به ایران ممنوع شد.

بنا بر ابلاغیه سازمان توسعه تجارت به گمرک ایران از اول اسفندماه سال جاری، ورود مدل‌هایی از گوشی‌های آیفون با نشان تجاری «اپل» که شامل مدل ۱۴ و تمامی مدل‌های بعد از آن می‌شود، از فهرست «کالاهای مجاز همراه مسافر و پستی ورودی به کشور» خارج خواهد شد.

به نوشته خبرگزاری‌های ایران، بر اساس این بخشنامه که روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن منتشر شد، تاکید شده است که گمرکات اجرایی «از ثبت اطلاعات گوشی‌های وارد شده در سامانه مسافری و پستی» از اول اسفندماه خودداری کنند. در این بخشنامه همچنین آمده است که «مراتب در مبادی ورودی و خروجی مسافری به کشوری از طریق نصب بنر و سایر وسایل ارتباط جمعی اطلاع‌رسانی گردد.»

بخشنامه گمرک ایران در مورد ورود آیفون ۱۴ و مدل های بالاتر به ایران - ایسنا
بخشنامه گمرک ایران در مورد ورود آیفون ۱۴ و مدل های بالاتر به ایران - ایسنا

به گزارش ایسنا این ممنوعیت در حالی ابلاغ شده است که «ماه‌ها است رجیستری آیفون‌های ۱۴ ورودی تجاری نیز در هاله‌ای از ابهام قرار داشته و تعیین تکلیف نشده است.»

اجرای این بخشنامه که قرار است از اول اسفند آغاز شود، «تا اطلاع ثانوی» ادامه خواهد داشت.

پیش از این گزارش‌هایی از افزایش تجارت زیرزمینی استفاده از گذرنامه و «خرید و فروش غیرقانونی پاسپورت ایرانی» برای واردات گوشی موبایل همراه با مسافر منتشر شده بود.

ابهام در قوانین مرتبط با واردات گوشی‌های موبایل با قیمت بالای ۶۰۰ دلار، در ماه‌های گذشته موجب «رشد چشمگیر واردات گوشی‌های مسافری» شده است.

XS
SM
MD
LG