لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

تکرار وعده‌ کاهش تاثیرات تورمی حذف ارز ترجیحی؛ وزیر کار: کالابرگ الکترونیک‌ جایگزین یارانه نقدی می‌شود


دولت ابراهیم رئیسی در تلاش است تا برای تامین مایحتاج عمومی از سیستم کالابرگ الکترنیک به عنوان جایگزین یارانه نقدی استفاده کند.
دولت ابراهیم رئیسی در تلاش است تا برای تامین مایحتاج عمومی از سیستم کالابرگ الکترنیک به عنوان جایگزین یارانه نقدی استفاده کند.

وزیر کار جمهوری اسلامی ایران ۸ ماه پس نخستین‌بار که ابراهیم رئیسی وعده ارائه پرداخت شیوه متفاوتی از یارانه را داده بود، این بار اعلام کرد که اگر استقبال مردم از «کالابرگ الکترونیکی» گسترده باشد حتماً این طرح جایگزین «یارانه نقدی» خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، صولت مرتضوی در حاشیه جلسه امروز چهارشنبه بیست و هشتم دی‌ماه هیات دولت جمهوری اسلامی در جمع برخی خبرنگاران داخلی گفت: کالابرگ الکترونیک شامل «۱۰ کالا» از جمله «مرغ، برنج، ماکارونی، روغن و لبنیات» است.

شامگاه دوشنبه نوزدهم اردیبهشت‌ماه سال جاری، ابراهیم رئیسی طی گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در صداوسیمای جمهوری اسلامی، از حذف «ارز ترجیحی - ۴۲۰۰ تومانی» و جایگزینی آن با «نرخ ای‌تی‌اس - نیمایی» برای تهیه «اقلام ضروری و کالاهای اساسی» خبر داده بود.

رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی همچنین گفته بود که «تاثیرات تورمی» این تصمیم، با ارائه «کالابرگ الکترونیک» که «بعدا» توزیع خواهد شد، جبران می‌شود؛ وعده‌ای که تاکنون عملیاتی نشده است.

در این حال، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی مدعی شده است که در طرح جایگزینی یارانه نقدی با کالابرگ الکترونیک، «یک ماه زودتر از موعد مقرر» یارانه واریز می‌شود و افراد یک ماه فرصت دارند تا انتخاب کنند آن مبلغ را به صورت الکترونیک کالا خرید کنند یا در پایان ماه بصورت نقدی بگیرند.

از سوی دیگر، مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه جمهوری اسلامی، سی و یکم مردادماه با استناد به آنچه «نظرسنجی‌های رسمی» اعلام نامید، مدعی شده بود که «برخلاف قانون» که تاکید بر «ارائه کالابرگ» دارد، مردم می‌خواهند در استفاده از یارانه آزاد باشند.

XS
SM
MD
LG