لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۰

ادامه مخالفت‌ها با «طرح صیانت»؛ یک نماینده مجلس می‌گوید احتمال دارد اینستاگرام در ایران قطع شود


آرشیو
آرشیو

در حالی که مخالفت‌ها با «طرح صیانت» ادامه دارد و مخالفان این طرح هدف آن را «اعمال محدودیت شدید در دسترسی به اینترنت» می‌‌دانند، یک نماینده مجلس با حمایت از این طرح می‌گوید مبنای این طرح «رشد فضای داخلی بدون ایجاد محدودیت برای پلتفرم‌های خارجی» است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علیرضا عباسی نماینده مردم کرج در مجلس یازدهم، با مطرح کردن احتمال عدم تبعیت برخی پلتفرم‌های غیر ایرانی از قوانین جمهوری اسلامی، گفته است، با توجه به شرایط تحریم «ممکن است اینستاگرام سیاست را به اقتصاد ترجیح دهد و این پلتفرم را در ایران قطع کنند و ما باید آماده باشیم تا در کمترین زمان ممکن فضای دیگری را برای مردم جایگزین کنیم.» او تاکید کرده است که «مسئله فیلترینگ در این طرح مطرح نشده است.»

پیش از این نیز معین الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی، در رابطه با طرح محدودسازی اینترنت به خبرگزاری ایسنا گفته بود،‌ ایران در شرایط تحریم است و بر خلاف انتظار نمایندگان مجلس‌ امکان فعالیت رسمی پلتفرم‌ها در ایران وجود ندارد و این طرح محدودیت‌هایی را برای پلتفرم‌های خارجی ایجاد خواهد کرد.

پیشتر ۱۵۲ وکیل دادگستری تنها چهار روز پس از موافقت مجلس با بررسی این طرح در بیانیه‌ای ضمن هشدار نسبت به قطع کامل ارتباط با اینترنت جهانی در صورت اجرایی شدن این طرح، برگزاری جلسه غیر علنی مجلس جهت بررسی این طرح را «در مغایرت با اصل ۶۹ قانون اساسی» و تصویب آن در قالب اصل ۸۵ را نشان از عدم تمایل نمایندگان مجلس در شفافیت دانستند و خواستار رد کلی این طرح و خروج آن از دستور کار دولت شدند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران روز چهارشنبه ۶ مرداد با بررسی «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی» بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی موافق کردند؛ طرحی که هدف آن، به گفته منتقدان، اعمال محدودیت شدید در دسترسی به اینترنت است.

به این ترتیب نمایندگان مجلس با استناد به اصل ۸۵ به یک کمیسیون مشترک مجلس شامل کمیسیون فرهنگی اجازه دادند طرح بحث برانگیز «صیانت...» را بررسی و «برای اجرا در مدت آزمایشی ۳ تا ۵ سال» تصویب کند.

کمیسیون ویژه‌ای در مجلس شورای اسلامی به ‌رغم مخالفت‌های گسترده، مشغول بررسی و تصویب طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی» است که بعد از تصویب شورای نگهبان اجرایی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG