لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

حزب حاکم هند شکست در انتخابات را پذیرفت


گروهی از هوادارن نراندرا مودی، نامزد اصلی حزب باهاراتیا جاناتا برای پست نخست وزیری هند
گروهی از هوادارن نراندرا مودی، نامزد اصلی حزب باهاراتیا جاناتا برای پست نخست وزیری هند
براساس نتایج اولیه انتخابات سراسری هند که روز جمعه منتشر شد، ائتلاف حزب «باهاراتیا جاناتا» با کسب اکثریت آرا، از حزب حاکم همچنان پیش است و در صورت قطعی شدن نتایج، بزرگترین پیروزی آن حزب در ۳۰ سال گذشته خواهد بود که راه را برای انتخاب نخست وزیر جدید هموار خواهد کرد.

در صورت کناره گیری حزب حاکم «کنگره» که روز جمعه شکست در انتخابات را پذیرفت، حزب باهاراتیا جاناتا پس از گذشت ۱۰ سال، بار دیگر قدرت در آن کشور ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفری را در دست خواهد گرفت و انتظار می رود نارندرا مودی نامزد اصلی آن حزب ملی گرای هندو برای پست تخست وزیری باشد.

نراندرا مودی در پیامی که در توئیتر منتشر کرد نوشته است "هند پیروز شد. دوران خوشی در پیش است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، ائتلاف بهاراتیا جاناتا تاکنون موفق به کسب ۳۲۵ کرسی پارلمان شده است که این تعداد بسیار بیشتر از ۲۷۲ کرسی لازم برای کسب اکثریت در پارلمان خواهد بود. این حزب خود به تنهایی ۲۷۳ کرسی را کسب کرده است.

«ائتلاف اتحاد پیشرو» که حزب کنگره، حزب مرتبط با خانواده گاندی، رهبری آن را به عهده دارد، تاکنون ۶۷ کرسی پارلمان را به خود اختصاص داده که بدترین نتیجه ای است که تاکنون این حزب کسب کرده است. شانتشار اخباری از رسوایی های متعدد فساد اقتصادی، در کنار تورم بالا و رشد کند اقتصادی، این حزب را با مشکل مواجه کرد.

انتخابات ۵ هفته ای هند روز دوشنبه پایان یافتو کمسیون انتخابات هند اعلام کرد ۶۶ درصد از ۸۱۵ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن، در آن شرکت کردند.

مودی، متهم به اقدامات افراطی علیه مسلمانان هند است. زمانی که او در سال ۲۰۰۲ اراده ایالت گجرات هند را بر عهده داشت، در یک درگیری بزرگ بین هندوها و مسلمانان بیش از ۱۰۰۰ نفر کشته شدند. دادگاه عالی هند مودی را از اتهام «تحریک به خشونت» تبرئه کرد.
XS
SM
MD
LG