لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

نخست وزیر جدید هند برای تشکیل کابینه وارد پایتخت شد


نارندرا مودی، نخست وزیر برگزیده هند هنگام ورود به دهلی نو با استقبال هوادارانش رو به رو شد.
نارندرا مودی، نخست وزیر برگزیده هند هنگام ورود به دهلی نو با استقبال هوادارانش رو به رو شد.

یک روز پس از اعلام پیروزی حزب ملی گرای بهاراتیا جاناتا در انتخابات سراسری هند، نارندرا مودی نخست وزیر تازه برگزیده آن کشور برای تشکیل کابینه وارد دهلی نو شد.

نارندرا مودی، نخست وزیر جدید هند، از ایالت غربی گجرات – که از سال ۲۰۰۱ فرمانداری آن را برعهده داشته – وارد دهلی نو شد.

آقای مودی که مدتهاست رهبری اوپوزیسیون هند را برعهده دارد آماده می شود تا برای یک دوره پنج ساله بر کرسی نخست وزیری بزرگترین دموکراسی جهان تکیه بزند. حزب بهاراتیا جاناتا – که آقای مودی از آن برخاسته است – در انتخابات پارلمانی به بزرگترین پیروزی یک حزب در سی سال اخیر دست یافت و حزب حاکم کنگره را با اکثریت قاطع از میدان به در کرد. آقای مودی در نخستین سخنرانی پس از اعلام نتیجه انتخابات، اعتبار پیروزی اش را به مردم هند داد:
«بزرگترین اعتبار پیروزی حزب ما متعلق به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون جمعیت کشور است. همچنین پیروزی را مدیون کسانی هستیم که از سال ۱۹۵۲ همه چیز خود را فدای کشور کرده اند. به خاطر آن ها بود که توانستیم پیروز شویم.»

مانموهان سینگ، نخست وزیر هند که به زودی دوران ریاستش به پایان می رسد، در سخنرانی خداحافظی اش از شهروندان خواست تا از رهبر جدید کشور حمایت کنند:«تک تک ما باید به داوری مردم احترام بگذاریم. انتخاباتی که برگزار شد بنیادهای سیاست دموکراتیک ما را مستحکمتر می کند.»

آقای مودی پیام های تبریکی هم از رهبران کشورهای خارجی دریافت کرد. سخنگوی کاخ سفید با تبریک کسب اکثریت کرسی های کنگره هند توسط حزب بهاراتیا جاناتا و نخست وزیری نارندرا مودی در انتخابات تاریخی هفته گذشته گفت «آمریکا آماده است تا پس از تشکیل دولت جدید هند، با همکاری نزدیک با نخست وزیر و کابینه اش روابط مستحکم دوجانبه را براساس ارزش های دموکراتیک مشترک میان دو کشور به پیش ببرد.»

آقای مودی که به زودی پست نخست وزیری را از مانموهان سینگ تحویل می گیرد، در برابر جمع کثیری که به پیشوازش آمده بودند وعده داد دولتش برای «همه مردم هند» کار کند.
XS
SM
MD
LG