لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

ادامه ناآرامی‌ها در هند بر سر اظهارات  بحث‌برانگیز در مورد پیامبر اسلام


اعتراضات به اظهار نظرات دو عضو ارشد حزب حاکم بی‌جی‌پی در هند درباره پیامبر اسلام. احمدآباد، هند. ١٠ ژوئن ٢٠٢٢
اعتراضات به اظهار نظرات دو عضو ارشد حزب حاکم بی‌جی‌پی در هند درباره پیامبر اسلام. احمدآباد، هند. ١٠ ژوئن ٢٠٢٢

مقامات در ایالت اوتارپرادش هند روز یکشنبه اعلام کردند خانه چند نفر از افراد متهم به مشارکت در شورش‌های اخیر را، که به بهانه اظهارات چند مقام ارشد حزب حاکم درباره پیامبر اسلام آغاز شده، تخریب کرده‌اند.

در کشمیر، پلیس اقدام به بازداشت یک فرد جوان کرده است که با انتشار ویدیویی در شبکه اجتماعی یوتیوب، سخنگوی پیشین حزب حاکم را به دلیل اظهاراتش تهدید به سر بریدن کرده است.

مسلمانان هند در هفته‌های اخیر در اعتراض به گفته‌های دو مقام ارشد حزب بی‌جی‌پی به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر، دست به اعتراضاتی گسترده زده‌اند.

در برخی از این اعتراضات، زدوخوردهایی میان مسلمانان و هندوها رخ داده و تنها در ایالت اوتارپرادش، پلیس بیش از ٣٠٠ نفر را بازداشت کرده است.

برخی از اعضای اقلیت مسلمان در هند، این اظهارنظرها را آخرین مورد از فشار و تحقیر نشات گرفته از حزب حاکم درباره مسائلی گسترده از حق پرستش گرفته تا حق پوشش و حجاب می‌دانند.

به دنبال این اظهارات، خانم نوپور شارما از سمت سخنگویی بی‌جی‌پی برکنار و آقای ناوین کومار جیندال نیز از عضویت در این حزب اخراج شد.

در حالی که گروه‌های مسلمان خواهان دستگیری این دو نفر هستند، برخی تندروهای هندو آنها را سیاستمدارانی «شجاع» و «ملی‌گرا» خوانده‌اند.

این اظهارات جنجالی اعتراض رسمی چندین کشور عمدتا مسلمان را به همراه داشته و دولت هند می‌گوید گفته‌های دو شخص نامبرده نمایانگر دیدگاه‌های رسمی‌اش نیست.

نارندرا مودی تاکنون از هرگونه اظهار نظر درباره ناآرامی‌های جاری در کشورش خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG