لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

ادامه اعتراضات به مصوبه جدید حق شهروندی هند؛ سفر نخست وزیر ژاپن به هند لغو شد


اعتراضات به مصوبه شهروندی در دهلی نو - آرشیو
اعتراضات به مصوبه شهروندی در دهلی نو - آرشیو

درگیری ها در مورد مصوبه جدید شهروندی در هند به دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی نو کشیده شد.

به گزارش رویترز از پایتخت هند، صدها دانشجو روز جمعه ۲۲ آذر با پلیس درگیری شدند. در همین حال، نخست وزیر ژاپن نیز سفر روز یکشنبه به هند را با گسترش ناآٰرامی‌ها لغو کرد.

شماری از معترضان می گویند مصوبه جدید، که مورد حمایت دولت هندوگرای نارندرا مودی نخست وزیر هند است، قانون اساسی سکولار کشور را تضعیف می کند.

تاکنون اعتراضات عمدتا در شمال شرق هند بوده است. رویترز گزارش داده است که در درگیری های میان معترضان خشمگین و نیروهای پلیس در ایالت آسام، دو نفر کشته و ۱۱ نفر بر اثر اصابت گلوله مجروح شده اند.

لایحه جدید که پارلمان هند آن را در روز چهارشنبه ۲۰ آذر تصویب کرد، از سوی دولت ناسیونالیست هندو نارندرا مودی به عنوان ابزاری برای حفاظت از گروه های آسیب پذیر از خطر آزار و اذیت توصیف شده است.

منتقدان می گویند این لایحه مسلمانان را به حاشیه می برد. برخی نیز معتقدند که این قانون خطر ورود موج جدیدی از مهاجران از بنگلادش، افغانستان، و پاکستان به ایالت های شمالی هند را به همراه خواهد داشت که مورد استقبال مردم این ایالت ها نیست.

مخالفان مصوبه می گویند دولت مودی می خواهد با این مصوبه، ناسیونالیسم هندو را به زیان جامعه مسلمان این کشور، پیش ببرد. آنها می گویند مصوبه جدید شهروندی، اقلیت های مسلمان در معرض تهدید در کشورهای همسایه، نظیر گروه احمدیه در پاکستان و یا مسلمانان روهینگیا را شامل نمی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG