لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

ناآرامی‌ها در هند؛ رهبران گروه‌های اسلامی خواهان لغو تظاهرات شدند


معترضان در حال سنگ‌پراکنی به سوی پلیس در اعتراض به اظهارات دو عضو حزب حاکم بی‌جی‌پی در پیاراگراج، هند. ١٠ ژوئن ٢٠٢٢
معترضان در حال سنگ‌پراکنی به سوی پلیس در اعتراض به اظهارات دو عضو حزب حاکم بی‌جی‌پی در پیاراگراج، هند. ١٠ ژوئن ٢٠٢٢

رهبران گروه‌های اسلامی برجسته و مساجد در هند روز دوشنبه از مسلمانان این کشور خواستند برنامه‌های اعتراضی علیه اظهارات دو تن از اعضای حزب حاکم درباره پیامبر اسلام را لغو کنند.

در تظاهرات خشونت‌آمیز روزهای گذشته در هند دو نوجوان مسلمان کشته و ٣٠ نفر از جمله یک مامور پلیس زخمی شدند.

یکی از رهبران سازمان «جماعت اسلامی هند» در پیامی ضمن تاکید بر لزوم اتحاد مسلمانان در برابر توهین اشخاص به اسلام افزود حفظ صلح نیز اهمیتی حیاتی دارد.

اوایل ماه جاری میلادی، دو عضو ارشد حزب بی‌جی‌پی به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، اظهار نظرهایی کردند که سبب رنجش مسلمانان شد.

در جریان ناآرامی‌های ناشی از این اظهارات، پلیس اقدام به دستگیری دست‌کم ۴۰۰ معترض، وضع مقررات منع آمد و شد، و قطع خدمات اینترنتی در مناطقی از چند ایالت کرده است.

سخنان این دو عضو ارشد بی‌جی‌پی سبب اعتراض رسمی رهبران کشورهای اسلامی از جمله ایران، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، عمان، اندونزی، مالزی، پاکستان، و افغانستان شد. شماری از کشورها، از جمله ایران، سفرای هند در پایتخت‌های خود را فراخواندند.

سازمان همکاری اسلامی نیز که ۵۷ کشور مسلمان را در برمی‌گیرد در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سخنان در حالی بیان شده است که تنفر نسبت به اسلام در هند و آزار و اذیت نظام‌مند علیه مسلمانان رو به افزایش است.

وزارت امور خارجه هند گفت که توییت‌ها و نظرات توهین‌آمیز به هیچ عنوان بازتاب‌دهنده دیدگاه‌های دولت نیست.

به قدرت رسیدن نارندرا مودی در سال ۲۰۱۴ با توجه به ارتباط حزبی او با یک گروه ملی‌گرای هندی، سبب نگرانی بسیاری از مسلمانان هندی شده است.

منتقدان آقای مودی می‌گویند حزب بی‌جی‌پی با در پیش گرفتن این ایده که هند یک کشور هندو است، در پی به حاشیه راندن اقلیت ١٣ درصدی مسلمانان این کشورمی‌باشد.

XS
SM
MD
LG