لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

بزرگترین دور انتخابات در هند برگزار می شود


میلیون ها هندی روز پنحشنبه در بزرگترین دور انتخابات عمومی، حوزه های رای گیری را پر کردند. رهبر حزب حاکم کنگره در پیامی تلویزیونی از مردم خواست از رقیب آن، حزب ناسیونالیست بهاراتیا جاناتا حمایت نکنند. اما تحلیلگران می کند احتمال نمی رود درخواست او تاثیر زیادی باشد.

نامزدها برای ۱۲۱کرسی پارلمانی رقابت می کنند. جدیدترین نظر سنجی ها نشان می دهد حزب بهاراتیا جاناتا با متحدان آن نیمی از کرسی ها را تصاحب خواهند کرد، اما کسب پیروزی به کارآیی حزب در ایالت هایی مانند کارناتاکا، راجستان و مادیا پرداش، بستگی دارد.

یک تحلیلگر سیاسی در دهلی نو می گوید بی جی پی برای کسب اکثریت نیاز خواهد داشت کرسی هایی را که فعلا در اختیار دارد حفظ کند و کارآیی خود را بهبود بخشد.

در حالی که حزب بهاراتیا جاناتا قول داده است گام های بلندتر در توسعه کشور بردارد و بر کارآیی دولت بیافزاید، حزب کنگره خود را تشکیلاتی طرفدار تنگدستان و که از هویت عرفی کشور حفاظت خواهد کرد، معرفی می کند.

سونیا گاندی رهبر حزب کنگره در حمله ای شدید به بهاراتیا جاناتا در یک پیام سه دقیقه ای تلویزیونی مردم را ترعیب کرد نیروهای تفرقه انگیز و خودکامه و کسانی را که « نفرت و دروغ» بر نگرش هایشان سایه انداخته است رد کنند. او مستقیما از بی ج پی یا کاندیدای اصلی آن، نارندرا مودی، نام نبرد.

مودی متهم شده است که برای متوقف ساختن خشونت فرقه ای در ایالت گجرات در سال ۲۰۰۲ به اندازه کافی عمل نکرد. منتقدین نسبت به احساسات ضد اسلامی وی ابراز نگرانی کرده اند و او را به دیکتاتوری متهم می کنند.
XS
SM
MD
LG