لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۷

مردی به اتهام تلاش برای «توهین به مقدسات» سیک‌ها در هند کشته شد


معبد طلایی - امریتسار
معبد طلایی - امریتسار

گروهی از افراد خشمگین در هند مردی را به اتهام اقدام برای توهین به مقدسات سیک‌ها مورد ضرب و جرح قرار دادند و به قتل رساندند.

پلیس شهر امریتسار واقع در ایالت پنجاب هند می‌گوید فرد مقتول متهم است که در روز شنبه می‌خواست در «معبد طلایی» یا «دربار صاحب» که مقدس‌ترین معبد سیک‌ها به شمار می‌رود، ‌به مقدسات توهین کند.

به نوشته سرویس جهانی بی‌بی‌سی، این فرد ظاهرا وارد محدوده داخلی یک معبد شد که کتاب مقدس سیک‌ها به نام «گورو گرانت صاحب» در آن نگهداری می‌شود و سپس یک شمشیر تشریفاتی را که در کنار آن کتاب بود برداشت، اما به سرعت توسط گاردهای معبد و دیگران دستگیر شد.

این که پس از آن دقیقا چه اتفاقاتی رخ داده روشن نیست، اما پلیس می‌گوید زمانی که ماموران رسیدند، جنازه فرد مزبور را پیدا کردند.

این گزارش می‌گوید که کمتر از ۲۴ ساعت قبل نیز مرد دیگری که سیک‌ها در یک معبد دیگر در ایالت پنجاب او را به توهین به مقدسات متهم کرده بودند، بر اثر ضرب و جرح کشته شد. رسانه‌های هند می‌گویند پلیس ابتدا این مرد را بازداشت کرد، اما مردم محلی با پلیس درگیر شدند و آن مرد را کشتند.

بسیاری از سیک‌ها حزب حاکم «کنگره» هند را متهم کرده‌اند که در مورد کسانی که به مقدسات آنها توهین کرده‌‌اند، کاری انجام نمی‌دهد.

XS
SM
MD
LG