لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۸

تلاش دولت برای اعطای حق شهروندی به مهاجران موجب اعتراضات گسترده در شمال شرقی هند شد


اعتراضات در شمال شرق هند

مصوبه جدید شهروندی در هند، باعث بروز اعتراضات گسترده در شمال شرقی این کشور شده است.

به گزارش سی ان ان، نیروهای ارتش و شبه نظامیان، در ایالت های آسام و تریپورا مستقر شده اند و اینترنت نیز قطع شده است. همچنین مقررات منع آمد و شد نیز در بزرگترین شهر آسام به اجرا گذاشته شده است.

بنا بر این گزارش، از روز چهارشنبه تاکنون حدود ۱۸۰۰ معترض در تریپورا دستگیر شده اند.

لایحه جدید که پارلمان هند روز چهارشنبه ۲۰ آذر تصویب کرد، از سوی دولت ناسیونالیست هندو نارندرا مودی به عنوان ابزاری برای حفاظت از گروه های آسیب پذیر از خطر آزار و اذیت توصیف شده است.

منتقدان می گویند این لایحه مسلمانان را به حاشیه می برد و قانون اساسی سکولار کشور را تضعیف می کند. برخی نیز معتقدند که این قانون خطر ورود موج جدیدی از مهاجران از بنگلادش، افغانستان، پاکستان و به ایالت های شمالی هند را به همراه خواهد داشت که مورد استقبال مردم این ایالت ها نیست.

در آسام و تریپورا، معترضان با نادیده گرفتن محدودیت های تعیین شده، چهارشنبه شب و پنجشنبه به سمت شهرهای اصلی حرکت کردند و با به دست داشتن مشعل، تایر ماشین ها و کارتن ها را به آتش کشیدند.

مردمان بومی این دو ایالت نگران هستند که قانون جدید شهروندی باعث شود با ورود مهاجران از دیگر کشورها، ترکیب جمعیتی و سبک زندگی مردم در این دو ایالت، که از نظر قومیتی نیز متنوع است، به هم بخورد و ورود خارجی ها، بر مشاغل، یارانه‌های دولتی و آموزش، اثر منفی بگذارد.

بیش از ۲۰۰ اقلیت قومی در شمال هند، این کشور یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری، زندگی می کنند و با بنگلادش مرز مشترک دارند. برخی از آنها ورود مهاجران خارجی را تهدیدی فرهنگی می دانند و برخی به خاطر مذهب، با ورود آنها مخالفند.

مصوبه پارلمان که حالا قرار است برای امضا به دفتر رئیس جمهوری هند فرستاده شود، در دو مجلس هند تصویب شده است.

مخالفان مصوبه می گویند دولت هندو-محور مودی می خواهد با این مصوبه، ناسیونالیسم هندو را به زیان جامعه مسلمان این کشور، پیش ببرد. آنها می گویند مصوبه جدید شهروندی، اقلیت های مسلمان در معرض تهدید در کشورهای همسایه، نظیر گروه احمدیه در پاکستان و یا مسلمانان روهینگیا را شامل نمی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG