لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ ایران ۲۲:۰۴

کاهش واردات نفت هند از ايران


«بمبئی اکونومیک» از دهلی نو گزارش می دهد که شرکتهای نفتی هند در نظر دارند واردات نفت خود را از ایران با وجود معافيت از تحريمهای آمريکا که روز دوشنبه در واشنگتن اعلام شد، کاهش بیشتری دهند.

در حال حاضر، شرکتهای نفتی هند با رفع تهديد قطع عرضه نفت در ماه ژوييه فرجه ای برای تنفس پيدا کرده اند. نفت خام برنت که در ماه آوريل به بشکه ای ١۲۰ دلار رسیده بود روز چهارشنبه به بشکه ای ۹۷ و نيم دلار تنزل پيدا کرد.

اما مقامات صنعت نفت هند می گویند فشار آمريکا برای کاهش استفاده از نفت ایران ادامه خواهد يافت و این کشور نیاز به يافتن منابع جایگزین برای تهيه خود نفت دارد.

دولت ایالات متحده شامگاه دوشنبه گفت هفت وارد کننده نفت ايران از جمله هند را در پاداش تلاش آنها برای کاهش واردات نفتی خود ايران، از تحريم معاف کرده است.

کشورهای دیگری که شامل اين معافيت شدند عبارتند از ترکیه، مالزی، کره جنوبی، آفریقای جنوبی، سریلانکا و تایوان. اما چین که وارد کننده بزرگ نفت ايران است معاف نشد.

آمريکا اين تصميم خود را نتيجه موفقيت طرح تحريم های ايران اعلام کرد و گفت اين پيامی به رهبران ايران است که نگرانی های جامعه بين المللی را برطرف کنند و در غير اين صورت با انزوا و فشار بيشتری روبرو شوند.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا اين معافيت ها را برای یک دوره ١۸۰ روزه اعلام کرد. تحريم های ايران عليه برنامه اتمی جمهوری اسلامی است.
XS
SM
MD
LG