لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

کاهش بهای نفت و نگرانی روسیه


تولید روزانۀ نفت روسیه، متجاوز از ده میلیون بشکه است
تولید روزانۀ نفت روسیه، متجاوز از ده میلیون بشکه است

کاهش مداوم بهای نفت، مایۀ مخاطرۀ اقتصاد روسیه است.

افت مداوم بهای نفت طی چند ماه اخیر، روسیه را نگران کرده است، چرا که آن کشور به شدت به صادرات انرژی- ازجمله منابع نفتی خود- وابسته است.

روسیه روزانه بیش از ده میلیون بشکه نفت تولید می کند، و از تولیدکنندگان عمدۀ نفت جهان است.

طی هفته های اخیر، قیمت نفت کاهش یافته و از بشکه ای ۱۲۵ دلار در ماه مارس، به بشکه ای کمتر از ۱۰۰ دلار در ماه جاری- ماه ژوئن- رسیده است.

پال استیونز- تحلیلگر«چاتام هاوس»؛ که یک انستیتوی مستقل پژوهشی در لندن است، می گوید:«باید درنظر داشت که بهای نفت از ابتدا به چه دلیل بالا رفت. تقاضا زیاد و عرضه کم شد و در پی آن، قیمت نفت به شکلی روزافزون افزایش یافت. سوریه، یمن و سودان جنوبی دیگر به بازار نفت، محصول عرضه نکردند و عرضۀ نفت از سوی لیبی نیز تا اندازه ای محدود شد. در نتیجه نفت گران شد. اما در حال حاضر، تقاضا کمتر شده، و دلیل آن هم احساس خطر نسبت به وضعیت اقتصاد جهان و هراس کشورها از تغییرات عمدۀ اقتصادی است، در نتیجه صادرکنندگان روسی، با شرایط سختی روبه رو شده اند.»

علاوه براین، عراق نیز بر میزان تولید نفت خود افزوده و درهمکاری با روسیه، میدان نفتی عظیم قرنۀ غربی درعراق را از ماه آوریل- دو ماه پیش- به بهره برداری رسانده است. قرنه، درنزدیکی بصره، یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان است و جدا ازآن، چند میدان نفتی دیگر نیز به تازگی درعراق به بهره برداری رسیده اند.

آقای استیونز می گوید که میزان تولید نفت نه تنها به سبب افزایش فعالیت تولید نفت و عرضۀ آن از سوی عراق، بلکه بیشتر به دلیل آنکه دیگر اعضای اوپک- به ویژه عربستان سعودی- میزان تولید نفت خود را افزایش داده اند، زیادتر شده است. بخشی از این افزایش تولید، درپی تلاش برای جبران فقدان عرضۀ نفت ایران که ناشی از تحریمها بوده، انجام گرفته است.

این کارشناس نفت می افزاید که افزایش بهای نفت درکوتاه مدت به کندی اتفاق خواهد افتاد، اما رویدادی عمده؛ چون حملۀ احتمالی اسرائیل به ایران، بهای نفت را تا بشکه ای ۲۰۰ دلار بالا خواهد برد.
XS
SM
MD
LG