لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

نیش تحریم ها به درآمدهای نفتی ایران


ایران ممکن است کاهشی ۳۸ درصدی را در درآمدهای نفتی خود ببیند
ایران ممکن است کاهشی ۳۸ درصدی را در درآمدهای نفتی خود ببیند
خبرگزاری رویترز در گزارشی ازلندن می گوید، وضعیت مالی ایران زیر فشاری بی سابقه قرار گرفته است، و تحمل پذیری مردم عادی در واکنش به سیر صعودی تورم در شرایطی آزمایش می شود که درآمدهای نفتی کشور به سبب تحریم های غربی رو به تشدید،و قیمت های در حال نزول نفت، به شدت کاهش یافته است.

وضع محدودیت های سخت مالی توسط واشنگتن و بروکسل حتی پرداخت پول نفت به ایران، و حمل و نقل نفت ایران را نیز از هر زمانی دیگر دشوار تر کرده است.

در همین حال تولید نفت ایران به پائین ترین سطح طی ۲۰ سال اخیر تنزل کرده است، که بنوبه خود درآمد های حیاتی برای تامین بودجه بسیاری از برنامه های دولتی را کاهش داده است.

صادرات نفت ایران هم اکنون با کاهشی ۲۵ درصدی روبروست، که به معنای کم شدن ۶۰۰ هزار بشکه از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه ای است که روزانه در سال گذشته صادر می شد- ضمن آنکه انتظار می رود ازاول ژوئیه که تاریخ شروع تحریم اتحادیه اروپاست، با کاهشی بیشتر نیز مواجه شود.

بنا به تخمین ها، تهران تا کنون در سال جاری بیش از ۱۰ میلیارد دلار درآمد بالقوه نفتی را از دست داده است.

تحریم های بین المللی چندین دهه است که به یک واقعیت در زندگی ایران مبدل شده است و تهران نیز در دور زدن آنها مهارت پیدا کرده است.

اما نشانه هائی روز افزون حاکی از آن است که مردم عادی اکنون با توجه به سیر صعودی تورم در شش ماه گذشته بیش از گذشته درد ناشی از نیش تحریم ها راحس می کنند.

نرخ تورم اکنون رسما قریب ۲۰ درصد است هرچند که اقتصاددانان می گویند قیمت ها برای اجناسی که اکثر مردم نگران آنها هستند به سرعت سیر صعودی طی می کند.

چندین شرکت بزرگ نفتی اروپا خرید نفت ایران را متوقف کرده اند و بعضی دیگر خریدهایشان را کاهش داده اند.

ایران امیدوار بود چین و هند تشنه نفت و مشتری نفت ایران، بخش عمده ای از نفت پس زده توسط مشتریان اروپائی را خریداری کنند. اما بنظر می رسد واقعیت چیز دیگری است.

ارقام منابع دولتی از کاهشی ۲۰ درصدی در واردات چهار مشتری عمده آسیائی نفت ایران، شامل: چین، هند، ژاپن و کره جنوبی حکایت دارد، که معادل ۳۵۷ هزار بشکه در روز است.
XS
SM
MD
LG