لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

مرکز آمار ایران: تورم نقطه‌ای در خرداد ماه به ۵۲.۵ درصد رسید


مرکز آمار ایران روز چهارشنبه نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه را «۵۲.۵ درصد» اعلام کرد. بنا بر اعلام این مرکز نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها، و دخانیات به ۸۱.۶ درصد و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ۳۶.۸ درصد بالغ شده است.

این یعنی خانواده‌های ایرانی برای خرید مجموعه کالا و خدمات یکسان در این ماه، نسبت به زمان مشابه در سال پیشین، ۵۲.۵ درصد بیشتر هزینه کرده‌اند.

با وجود تبلیغات گسترده جمهوری اسلامی در مهار تورم، آمار رسمی موید افزایش نرخ تورم است، چنان که خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در روز چهارشنبه یکم تیر گزارش داد، نرخ تورم نقطه‌ای خرداد سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال ۱۴۰۰، «۱۳.۲ درصد» افزایش یافته است.

افزایش گرانی و تورم و تداوم اعتراضات سراسری در پی خالی‌تر شدن سفره شهروندان، در حالی است که سخنگوی ابراهیم رئیسی گفته است مردم برای تحقق درمان و اصلاح اقتصادی باید «تحمل و صبر» کنند.

نوزدهم اردیبهشت، ابراهیم رئیسی طی گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در صداوسیمای جمهوری اسلامی، از حذف «ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی» و جایگزینی آن با «نرخ ۲۳ هزار تومانی» برای تهیه «اقلام ضروری و کالاهای اساسی» خبر داد و گفت که تأثیرات تورمی این تصمیم، با ارائه «کالابرگ الکترونیک» که از دو ماه دیگر توزیع خواهد شد، جبران می‌شود.

طرح توزیع کالابرگ الکترونیک که نسخه به‌روز شده از جیره‌بندی و کوپنی شدن اقلام خوراکی در دهه ۶۰ و دوره جنگ ایران و عراق است، قرار بود از دو ماه پس از سخنان اردیبهشت ابراهیم رئیسی اجرا شود، اما دولت اکنون می‌گوید زیرساخت‌های آن هنوز فراهم نشده است و به جای آن تا اطلاع ثانوی برای گروهی از شهروندان یارانه واریز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG