لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

«تورم نگران‌کننده» در سال‌جاری؛ یک نماینده مجلس: دو وزیر در آستانه استیضاح‌ قرار دارند


مجلس شورای اسلامی - آرشیو
مجلس شورای اسلامی - آرشیو

یک عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی و «تورم نگران‌کننده» در سال ۱۴۰۱، می‌گوید وزیران اقتصاد و صمت (صنعت، معدن و تجارت) در آستانه استیضاح‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا در روز دوشنبه ۱۵ فروردین، محمد وحیدی گفت: «زمینه برای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت آماده‌تر است» و در صورت تداوم وضعیت موجود، «مجلس از اهرم نظارتی خود استفاده می‌کند و وزرا نیز باید پاسخگو باشند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولت در عمل و اجرا «خیلی منفصل از هم» کار می‌کند، تأکید کرد که حذف ارز ترجیحی باید «در یک برنامه زمان‌بندی‌شده و قابل اجرا باشد» و «نگران تورم در سال ۱۴۰۱ هستیم.»

ابراز نگرانی این نماینده مجلس نسبت به افزایش تورم در سال جاری در حالی است که با پایان یافتن تعطیلات نوروزی، اعتراضات معیشتی و صنفی در ایران از سر گرفته شده و روز دوشنبه مال‌باختگان موسسه‌های کینگ‌مانی و بادران گستران کفن‌پوش به خیابان آمده‌اند.

همچنین در اصفهان کشاورزان با برگزاری تجمع نسبت به وعده‌های محقق‌نشده مقامات از جمله برای تأمین حق‌آبه اعتراض کردند.

از سویی، کاهش میزان «ارز حمایتی» موجب شده است در دو سال گذشته قیمت اقلام مختلف دارویی و لوازم پزشکی با افزایش قیمت مواجه شوند. چنان که دارو‌های وارداتی تا «۶ برابر» و دارو‌های تولید داخل با توجه به میزان ارز تأمین مواد اولیه «۳۰ تا ۱۰۰ درصد» افزایش قیمت داشته است.

افزایش نگرانی‌ها نسبت به تورم در حالی است که سقف کلی برای بودجه ۱۴۰۱ میزان سه هزار و ۶۳۱ هزار میلیارد تومان تعیین شده و ۷۵۰ هزار میلیارد تومان نسبت به سال قبل افزایش دارد. تامین بخش مهمی از مبلغ اضافه شده، با استفاده از افزایش ۶۱ درصدی درآمدهای پیش‌بینی شده مالیاتی و حذف یارانه اختصاصی به ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی جبران خواهد شد. مواردی که می‌تواند به چالش‌های اقتصادی قابل توجهی در جامعه منتهی شود.

XS
SM
MD
LG