لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۹

تسامح سیاستگران آمریکا در قبال مهاجرت غیرقانونی


حصار مرز میان آمریکا و مکزیک، ۲۵ فوریه ۲۰۱۳
حصار مرز میان آمریکا و مکزیک، ۲۵ فوریه ۲۰۱۳
اهمیت روزافزون رأی اقلیت ها ـ به ویژه اقلیت لاتین تبارـ در ایالات متحده، چشم انداز سیاسی این کشور را تغییر داده است.

اصلاح قوانین مهاجرت این روزها در کنگره هواداران یشتری یافته. در ویرجینیا، ایالت مجاور پایتخت آمریکا، که تا همین چند سال پیش مسئله مهاجرت سبب اختلاف نظر عمیق و جدی میان جمهوری خواهان و دموکرات ها بود، این روزها دیگر از موارد عمده اختلاف عقیده سیاستمداران و مردم تلقی نمی شود.

مهاجران لاتین تبار شرق آمریکا معتقدند که سیاستگران جمهوری خواه آمریکایی پیش تر تا حدی از آنها می ترسیدند و نسبت به مشارکت آنها در تعیین سرنوشت سیاسی کشور اکراه داشتند. اما طی سال های اخیر، شرایط تغییر کرده و دیدگاه قانونگذاران و مردم عادی در قبال این موضوع تحول یافته است.

یک عضو دموکرات شورای شهر فیرفَکس در ویرجینیا که لاتین تبار است، معتقد است که به مرور زمان، هم قانونگذاران و هم بسیاری از مردم دریافته اند که کسب رأی شمار بیشتری از اعضای جامعه و از جمله اقلیت هایی چون لاتین تباران، پدیده ای مثبت و به نفع پیشرفت جامعه است.

شمار فرزندان لاتین تبارانی که در پی مهاجرت غیرقانونی، بدون مدرک قانونی در آمریکا زندگی می کنند، بسیار است. آنچه هواداران حقوق مهاجران غیرقانونی لاتین تبار مطرح می کنند، آن است که این تصمیم به درخواست فرزندان چنین مهاجرانی اتخاذ نشده و از این روی، نسل دوم این دست مهاجران نباید تاوان تصمیم والدین خود را بدهند.

لایحه اصلاح قانون مهاجرت به سبب مخالفت جمهوری خواهان و رأی منفی عده زیادی از آنان، تاکنون از تصویب نگذشته، اما با ادامه رایزنی ها و احتمال قوی تغییر عقیده شمار زیادی از سیاستگران و قانونگذاران جمهوری خواه، تصویب آن دور از ذهن به نظر نمی رسد.

شهردار هرندون در ایالت ویرجینیا که تعداد لاتین تباران آن ـ از جمله مهاجران غیرقانونی - زیاد است، می گوید مهاجرت غیرقانونی در آمریکا مشکلی ملی و فراگیر است که تنها به یک یا چند منطقه یا ایالت این کشور محدود نمی شود.

بسیاری از مهاجران غیرقانونی که از آمریکای جنوبی به ایالت متحده آمده اند یا می آیند، خانواده خود را به همراه نمی آورند و برای آنها پول می فرستند، دست کم طی چند سال اول اقامت و کار غیرقانونی شان در آمریکا. بسیاری ازاین عده می گویند اگر دولت به آنها اجازه رسمی اقامت دهد یا حق شهروندی اعطا کند، می توانند همسر و فرزندانشان را هم به آمریکا بیاورند و زندگی عادی را از سر گیرند.

با این وصف، اختلاف عقیده درخصوص پدیده مهاجرت غیرقانونی به آمریکا و آنچه اصلاح قوانین کنونی مهاجرت خوانده می شود، هنوز تا اندازه ای مطرح است و به رغم تسامحی که عده ای از جمهوری خواهان این روزها از خود نشان می دهند،‌ همچنان از مسائل مهم مورد بحث در عرصه سیاسی آمریکا تلقی می شود.
XS
SM
MD
LG