لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۳

آمریکا در سال ۲۰۱۲ به یک میلیون نفر اقامت دایم داد


طبق اطلاعاتی که وزارت امنیت کشور آمریکا به تازگی منتشر کرده، ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ برای بیش از یک میلیون نفر کارت سبز اقامت دائم صادر کرده است. بیش از هفتصد هزار نفر نیز در این سال به عنوان شهروند آمریکا سوگند یاد کردند.

این آمار نشان می دهد که روند صدور کارت سبز جدید برای افراد و به تبع آن صدور حق شهروندی، در چند سال اخیر رشدی ثابت داشته است اما در سال ۲۰۱۲ این نمودار رشد ناگهانی نشان می دهد.

کلیر برگتون، از محققان موسسه سیاست مهاجرت افزایش شمار شهروند شدن در آمریکا در سال ۲۰۱۲ را به انتخابات ریاست جمهوری مرتبط می داند: «قبل از انتخابات تلاش زیادی شد تا افراد بیشتری حق شهروندی بگیرند. بخش عمده این تلاش‌ها را سازمان‌های رسیدگی به امور مهاجران لاتین تباران انجام دادند.»

در سال ۲۰۱۲ در مجموع ۷۵۷,۴۳۴ نفر شهروند آمریکا شدند. این رقم در سال ۲۰۱۱ حدود ۶۹۵ هزار نفر بود. اکثریت شهروندان جدید آمریکا متولد مکزیک، فیلیپین، هند، جمهوری دومنیکن، و چین هستند. متولدین عراق، برمه، بنگلادش، و اتیوپی در میان ۲۰ کشور عمده‌ای هستند که بیشترین مهاجر در آمریکا را داشتند.

بسیاری از قانونگزاران مهاجرت در آمریکا خواستار هموار شدن راه شهروندی برای حدود ۱۱ و نیم میلیون مهاجری شده اند که در آمریکا به سر می برند.

سال گذشته آمریکا به بیش از یک میلیون خارجی کارت سبز اقامت داد. کارت سبز به معنای حق اقامت دائم و کار در همه جای آمریکا است و دارندگان آن می توانند بعد از پنج سال اقامت در این کشور شهروند ایالات متحده شوند. حدود ۶۶ درصد این افراد از طریق روابط خانوادگی با یک شهروند آمریکا یا مقیم، موفق به دریافت کارت سبز شدند.

نظام اعطای اقامت دائم یا کارت سبز به افراد، روندی پیچیده دارد و اولویت با اعضای خانواده و افرادی است که مهارتشان مورد نیاز آمریکا است. اهالی کشورهایی که جمعیت مهاجر بزرگی در آمریکا ندارند نیز در اولویت هستند.

XS
SM
MD
LG