لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۹

بازداشت استراوس کان به اتهام اقدام به تجاوز جنسی


بازداشت استراوس کان به اتهام اقدام به تجاوز جنسی
بازداشت استراوس کان به اتهام اقدام به تجاوز جنسی

صندوق بين المللی پول می گويد فعاليت هایش به رغم توقيف دومينيک استراوس کان، ریيس آن صندوق که به اتهام های مرتبط با حمله ای جنسی انجام گرفته است بطور کامل و بی وقفه جريان دارد.

پليس نيویورک سحرگاه روز يکشنبه، اعلام کرده بود عليه استراوس کان، در واکنش به شکايت يک زن نظافتچی هتل محل اقامت وی، اتهامات حاکی از حمله جنسی، اقدام به تجاوز و حبس کردن غيرقانونی وضع شده است.

صندوق بين الملی پول با انتشار اطلاعيه ای می گويد استراوس کان مشاور حقوقی دارد، و هرگونه پرسشی در اين باره بايد با وکيل مدافع شخصی او و مقام های محلی در ميان گذاشته شود.

به گزارش خبرگزاری رويترز، وکيل مدافع دومينيک استراوس کان گفته است وی در جلسه تفهيم اتهام، که به گفته پليس قرار است روز یکشنبه اندکی ديرتر برگزار شود، اعلام بی گناهی خواهد کرد.
پليس می گويد استراوس کان، که تبعه فرانسه است اما مصونيت قضائی ندارد، شنبه عصر، از صندلی کابين درجه يک هواپيمائی که برای پرواز به پاريس آماده شده بود، به بازداشتگاه برده شد.

پليس می گويد زن ۳۲ ساله نظافتچی هتل سوفيتل گفته است روز شنبه هنگامی که برای نظافت وارد اتاق استراوس کان شد وی در حالی که کاملا لخت بود از حمام بيرون آمد وبه زور می خواست با او اعمال جنسی انجام دهد. اين نظافتچی می گويد پس از فرار از دست وی و ترک اتاق، ماجرا را با مسئولين هتل در ميان گذاشت و آنان پليس را با خبر ساختند.

پليس می گويد هنگامی که ماموران به هتل رسيدند استراوس کان آنجا را به قصد فرودگاه ترک کرده بود، ولی تلفن دستی و ديگر لوازم شخصی اش را جا گذاشته بود. پل براون سخنگوی پليس نيويورک سحرگاه روز یکشنبه گفت اين نظافتچی هتل پس از مداوای جراحاتی سبک در يک بيمارستان محل مرخص شده است.

صندوق بين المللی پول در واشنگتن هنوز درباره ماجرا اظهار نظر نکرده است.

استراوس کان در نوامبر ۲۰۰۷ مسئول صندوق بين المللی پول شد. او که پيشتر وزير امور دارائی فرانسه بود يک متقاضی پيشتاز برای کانديدائی حزب سوسياليست در رقابت با پرزيدنت نيکولا سارکوزی در انتخابات ۲۰۱۲ رياست جمهوری فرانسه محسوب می شد. برخی می گويند آقای سارکوزی برای دور نگاهداشتن استراوس کان از صحنه سياست در فرانسه، از گزينش وی برای رياست بر صندوق بين المللی پول جانبداری کرده بود.

استراوس کان با يک خبرنگار سرشناس تلويزيون فرانسه ازدواج کرده است اما پيشتر نيز در يک افتضاح جنسی درگير بوده است. او در سال ۲۰۰۸ به توصيف خودش به سبب «اشتباه در قضاوت» برای داشتن ارتباط جنسی با يکی از زيردستانش پوزش خواهی کرده بود.

XS
SM
MD
LG