لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۴

در واشنگتن چه می گذرد؟


در واشنگتن چه می گذرد؟
در واشنگتن چه می گذرد؟

تا ساعاتی دیگر شورای اداری صندوق بین المللی پول در واشنگتن تشکیل جلسه خواهد داد تا رسماً جایگزین موقت دومینیک استراوس کان، رئیس صندوق بین المللی پول را معرفی کند.

قرار است این شورا در یک جلسه فوق العاده «بصورت غیر رسمی» به امر انتخاب فردی در غیاب آقای کان اقدام کند. این فرد جان لیپسکی نفر دوم این سازمان است که اختیارات مدیر کل صندوق را در غیاب وی بر عهده خواهد گرفت.

دومینیک استراوس کان روز گذشته - ۲۴ اردیبهشت - به اتهام تعرض جنسی در نیویورک بازداشت شد.

بازداشت آقای کان ضربه بزرگی برای این سازمان بین المللی است که امر مالی را در جهان بر عهده دارد.

«مونیس هاسیم» پروفسور علوم سیاسی در پاریس می گوید این امر (بازداشت استراوس کان مدیر صندوق بین المللی پول که به اتهام آزار جنسی در نیویورک بازداشت شد) بی شک بر چهره این سازمان لطمه وارد خواهد کرد.

دومینیک استراوس کان توانست بحران اقتصادی و مالی صندوق بین المللی پول را به خوبی اداره کند.

وی به همین سبب به عنوان یکی از بهترین مدیران کل این سازمان بین المللی شناخته شده است.

جان لیپسکی قائم مقام اول مدیر کل صندوق بین المللی پول آمریکایی است و از یک سابقه طولانی و موفق در امور مالی و بانکی برخوردار است.

بنا بر رسم متداول، رئیس بانک جهانی همیشه یک آمریکائی بوده است و در برابر، باز هم بنابر همان رسم متداول پذیرفته شده ، مدیر کل صندوق بین المللی پول یک اروپائی بوده است و اکنون هر چند که آقای لیپسکی بطور موقت جانشین آقای کان در غیاب وی خواهد بود، اما مشخص نیست که بتوان وی را در مقام مدیر کل صندوق بین المللی پول نیز مشاهده کرد.

XS
SM
MD
LG