لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

اخراج عضو دموکرات و مسلمان کنگره از کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان؛ نگاهی به مواضع و سابقه ایلهان عمر


با رای گیری روز پنجشنبه، اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان رای به اخراج ایلهان عمر عضو دموکرات و مسلمان مجلس نمایندگان از کمیته روابط خارجی این مجلس دادند.

این رای‌گیری با ۲۱۸ رای موافق در برابر ۲۱۱ رای مخالف به تصویب رسید. هرچند خانم عمر از عضویت در کمیته روابط خارجی اخراج شد اما او همچنان عضو کنگره است و در دیگر کمیته ها عضویت خواهد داشت.

جمهوریخواهان فعالی که اخراج او را خواستار شده بودند، می‌گویند ایلهان عمر به خاطر مواضع «ضد اسرائیلی و یهودستیزانه» صلاحیت عضویت در کمیته روابط خارجی را ندارد. در مقابل، دموکرات‌ها می‌گویند این تصمیم جمهوری‌خواهان، «انتقام جویی سیاسی» است.

خانم عمر در یک سخنرانی در صحن مجلس نمایندگان گفت اقدام جمهوریخواهان او را از انتقاداتش باز نخواهد داشت بلکه صدای او بلندتر خواهد شد.

به نظر می‌رسد کوین مک‌کارتی رئیس جدید مجلس نمایندگان سعی دارد در اولین‌گام‌ها، نظر حامیانش را جلب کند. دوره جدید مجلس نمایندگان چند هفته پیش آغاز شد و آقای مک‌کارتی کار سختی برای کسب آرای لازم از سوی هم حزبی‌هایش داشت. او وعده داده بود که در صورت ریاست بر مجلس نمایندگان× برخی از دموکرات‌ها را از کمیته‌های حساس اخراج کند.

  • قانونگذار ۴۱ ساله دموکرات و مسلمان

ایلهان عمر ۴۱ ساله، متولد یک خانواده مسلمان در سومالی است. او در سال ۱۹۹۰ در جریان جنگ‌های داخلی سومالی از این کشور مهاجرت کرد و پیش از مهاجرت به آمریکا مدت چهار سال در یک اردوگاه پناهندگان در کنیا زندگی کرد.

او در سال ۲۰۱۸ توانست از ایالت مینه‌سوتا عضو مجلس نمایندگان آمریکا شود. او در انتخابات ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ توانست کرسی خود را حفظ کند.

  • مواضع ضد اسرائیلی

ایلهان عمر به مواضع ضد اسرائیلی مشهور است. او یکبار قبل از نمایندگی در سال ۲۰۱۴ گفته بود که اسرائیل جهان را «هیپنوتیزم» کرده است و مردم باید چشم‌شان را بر روی «خطاهای اسرائیل» باز کنند. او بعد از نمایندگی هم به انتقاد از اسرائیل ادامه داد اما گاهی هم مجبور شد به خاطر اظهاراتش عذرخواهی کند. او یکبار به خاطر اظهاراتی که به کلیشه رایج درباره ارتباط یهودیان با ثروت‌اندوزی اشاره داشت، مجبور به عذرخواهی شد.

او یکبار هم در سال ۲۰۱۹ بابت سخنانش درباره حمایت آمریکا از اسرائیل عذرخواهی کرد. او گفته بود که دلیل اصلی حمایت آمریکا از اسرائیل، پول است. همان زمان نانسی پلوسی رئیس وقت مجلس نمایندگان این اظهارات ایلهان عمر را «یهودستیزانه» دانست و گفت این اظهارات عمر یادآور کلیشه‌های تعصب‌آمیز درباره استفاده یهودیان از پول برای اعمال نفوذ است.

ایلهان عمر با وجود انتقاد از اسرائیل در برخی طرح‌ها مربوط به همکاری آمریکا و اسرائیل پیشقدم بوده است. از جمله امضاکنندگان اصلی طرحی درباره اتحاد امنیتی آمریکا و اسرائیل بود اما خودش گفته بود که پیشنهاد چنین طرحی، نافی مواضع انتقادی او به اسرائیل نیست.

  • اخراج از کمیته، اقدامی سابقه‌دار

اخراج یک عضو مجلس نمایندگان از یک کمیته مجلس نمایندگان پدیده رایجی نیست اما در آمریکا سابقه دارد. همین چند سال پیش هم مورد مشابهی توسط اکثریت دموکرات صورت گرفت. در سال ۲۰۲۱ مارجوری تیلور گرین عضو تازه راه یافته مجلس نمایندگان آمریکا با رای اکثریت دموکرات از حضور در کمیته‌های آموزش و بودجه اخراج شد.
هرچند خانم تیلور گرین هم به اظهارات یهودستیزانه متهم شده بود اما دلیل دموکرات‌ها برای اخراج او، حمایتش از تئوری های بی‌پایه توطئه و خشونت علیه دمکرات ها بود. حتی مک‌کانل رهبر جمهوریخواهان در سنا، اظهارات تیلور گرین را به سرطان تشبیه کرد. در آن رای گیری ۱۱ جمهوریخواه نیز به دموکرات‌ها پیوستند و رای به اخراج خانم تیلور گرین دادند.

XS
SM
MD
LG