لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

ارتش اسرائیل می‌گوید یکی دیگر از عوامل حماس که در ساخت تسلیحات دست داشت را کشته است


عملیات ارتش اسرائیل در غزه
Photo: IDF
عملیات ارتش اسرائیل در غزه Photo: IDF

به گفته ارتش اسرائیل، یکی از عوامل برجسته حماس که در ساخت سلاح برای این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی مشارکت داشت، دیروز در یک حمله پهپادی در نوار غزه کشته شد.

ارتش اسرائیل می‌گوید که محمد صلاح «در پروژه‌ای برای توسعه تسلیحات استراتژیک» برای حماس و همچنین فرماندهی چندین جوخه دیگر که در حال توسعه تسلیحات بودند، شرکت کرد.

در همین رابطه خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل گروه حماس است اعلام کرد که در حمله هوایی اسرائیل به یک کلینیک پزشکی در شهر غزه، مدیر آمبولانس و اورژانس غزه کشته شد، در حالی که ارتش اسرائیل گفت که این حمله منجر به کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد حماس شده است.

وزارت بهداشت حماس ادعا کرد که کشته شدن «هانی الجعفراوی» تعداد کادر پزشکی کشته شده توسط اسرائیل از ۷ اکتبر را به ۵۰۰ نفر رساند. بنابر همین گزارش، حداقل ۳۰۰ نفر دیگر تاکنون بازداشت شده‌اند.

ارتش می‌گوید که حملات بسیاری در سراسر غزه طی روز گذشته انجام شده است، از جمله به دریچه‌های تونل‌ها و هسته‌های افراد مسلح.

این حملات در حالی انجام می‌شود که نیروهای نظامی اسرائیل عملیات خود در جنوب غزه در رفح و در کریدور نتزاریم در مرکز نوار غزه را ادامه می‌دهند.

ارتش اسرائیل می‌گوید در رفح، نیروها در محله تل سلطان پیشروی کردند و سلاح‌ها و راکت‌اندازهای مورد استفاده در حملات قبلی را پیدا کردند.

روز گذشته نشریه «تایمز اسرائیل» به نقل از ارتش اسرائیل نوشته بود که پایگاه موسوم به ابوسعید متعلق به گردان تل سلطان حماس به تصرف تیپ ۴۰۱ زرهی ارتش اسرائیل درآمده است.

ارتش اسرائیل گفته بود که در پایگاه حماس، دفتر محمود حمدان، فرمانده گردان تل سلطان، و یک انبار تسلیحات و چندین تونل را پیدا کرده‌اند.

ارتش اسرائیل روز یکشنبه سوم تیر گفت که یک مجتمع آموزش نظامی حماس در محله تل سلطان رفح در جنوب نوار غزه را تخریب کرده است. گزارش‌ها حاکی است که ارتش اسرائیل در حال بررسی و تخریب تونل‌های زیرزمینی حماس است.

نشریه تایمز اسرائیل به نقل از ارتش آن کشور نوشته که سربازان در پایگاه به دفتر یکی از فرماندهان حماس که مسئول شلیک راکتی تیپ رفح به اسرائیل و سربازان در غزه است حمله کردند. ارتش اسرائیل همچنین از حمله تیپ ۴۰۱ زرهی به یک محوطه آموزش نظامی دیگر در همان منطقه خبر داده و گفته که در آن محوطه هم به مقادیری سلاح، اسناد اطلاعاتی، و چند تونل‌ دیگر دست یافته است.

ارتش اسرائیل در چند روز اخیر مناطقی در اردوگاه‌های «المغازی» و «البُریج» در نزدیکی رفح را گلوله‌باران کرده، که شمار زیادی زخمی برجا گذاشته است.

در خبری دیگر، حسن نصرالله، رهبر گروه شبه‌نظامی حزب الله لبنان، که هم‌زمان با جنگ در غزه، جبهه جدیدی علیه اسرائيل در شمال این کشور گشوده است، هشدار داد که در صورت وقوع جنگ بین اسرائیل و این گروه، به ادعای او، هیچ مکانی در اسرائیل امن نخواهد بود.

حزب الله لبنان و گروه شبه‌نظامی حماس که از سوی بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا در فهرست گروه‌های تروریستی فرار دارند تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند.

XS
SM
MD
LG