لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

روزنامه تلگراف: حزب‌الله مهمات ساخت ایران را در فرودگاه بیروت انبار کرده است


یک هواپیمای لبنانی در فرودگاه رفیق حریری بیروت- نوامبر ۲۰۲۲
یک هواپیمای لبنانی در فرودگاه رفیق حریری بیروت- نوامبر ۲۰۲۲

روزنامه بریتانیایی تلگراف به نقل از منابع مطلع خود در فرودگاه رفیق حریری بیروت اعلام کرد حزب‌الله مقدار زیادی سلاح، موشک و مواد منفجره ساخت ایران را در فرودگاه اصلی غیرنظامی بیروت انبار کرده است.

تلگراف با اعلام این خبر می‌گوید این تسلیحات از جمله شامل راکت‌های توپخانه‌ای هدایت نشده فلق ساخت ایران، موشک‌های کوتاه‌برد فاتح-۱۱۰، موشک‌های ام-۶۰۰ و موشک‌های کوتاه‌برد بورکان و مهمات دیگری است.

در این گزارش تاکید شده که افشاکنندگان این موضوع نگران هستند که با افزایش تنش‌ میان حزب‌الله مورد حمایت جمهوری اسلامی و اسرائيل، فرودگاه رفیق حریری که تنها حدود .۶.۵ کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد ممکن است به یک هدف نظامی اصلی تبدیل شود.

یکی از کارگران فرودگاه که خواست نامش فاش نشود، به تلگراف گفت جعبه‌های بزرگ مشکوک با پروازهای مستقیم از ایران می‌رسند، و به گفته او این نشانه بدتر شدن شرایط است.

او ابراز نگرانی کرد که حمله به فرودگاه یا انفجار در آنجا خسارات قابل توجهی بر جا بگذارد، مانند انفجار بزرگ سال ۲۰۲۰ در بندر بیروت که به بخش عمده‌ای از مرکز پایتخت لبنان آسیب زد.

به نوشته تلگراف ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «استراتژی حزب‌الله برای مخفی کردن سلاح‌ها و عملیات از محله‌های غیرنظامی، ناشی از قصد آن برای کشاندن ارتش اسرائیل به هدف قرار دادن این مناطق غیرنظامی در هنگام تشدید تنش است.»

ارتش اسرائيل گفت: «اگر حزب‌الله غیرنظامیان اسرائیلی را از این سایت‌ها هدف قرار دهد، ارتش اسرائیل چاره‌ای جز واکنش نخواهد داشت و به طور بالقوه غیرنظامیان لبنانی را در معرض آسیب قرار می‌دهد و باعث خشم بین‌المللی نسبت به ارتش اسرائیل می‌شود.»

حزب‌الله پیشتر متهم به استفاده از فرودگاه غیرنظامی رفیق حریری برای ذخیره‌سازی سلاح شده است، اما فرد افشاگر ادعا کرد که از زمان آغاز درگیری‌های حزب‌الله پس از حمله حماس به جنوب اسرائيل در اکتبر گذشته، این ذخیره‌سازی‌ها افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG