لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

چهارمین شکایت آفریقای جنوبی از اسرائيل؛ پنج سرباز اسرائيلی در «شلیک خودی» کشته شدند


سربازان اسرائيلی - آرشیو
سربازان اسرائيلی - آرشیو

دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه رسیدگی به چهارمین شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل را به اتهام آنچه «نسل‌کشی علیه فلسطینیان در غزه»‌ نامیده است، آغاز می‌کند. در این حال، ارتش اسرائيل روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت، اعلام کرد در پی «شلیک به خودی» در شمال غزه، پنج سرباز اسرائیلی کشته و هفت سرباز دیگر زخمی شدند که حال سه تن آنها وخیم است.

بر اساس تحقیقات اولیه ارتش اسرائیل، یک تانک که در کنار چتربازان در اردوگاه جبالیا مستقر شده بود، حدود ساعت ۷ عصر چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت، دو گلوله به سمت ساختمانی که سربازان در آن بودند، شلیک کرد.

به گزارش نشریه «تایمز اسرائيل»، با این حساب آمار نیروهای اسرائيلی کشته شده در عملیات زمینی علیه حماس و در عملیات مرزی به ۲۷۸ تن رسید. همچنین گزارش شد که یک پیمانکار غیرنظامی وزارت دفاع اسرائيل در نوار غزه کشته شده است.

حملات اسرائيل به غزه پس از حملات شبه نظامیان گروه حماس به این کشور در ۱۵ مهر سال گذشته آغاز شد. در پی حملات شبه نظامیان این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی دست کم ۱۲۰۰ تن کشته شدند که اکثر آنها غیر نظامی بودند. شبه نظامیان حماس همچنین بیش از ۲۵۰ تن را به گروگان گرفتند که در میان آنها سالمندان و کودکان نیز بودند.

حدود ۱۰۰ تن از گروگان ها سال گذشته در پی برقراری آتس بس یک هفته ای در غزه آزاد شدند.

در همین حال، دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه هلند رسیدگی به چهارمین شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل را به اتهام آنچه «نسل‌کشی علیه فلسطینیان در غزه»‌ نامیده است، آغاز می‌کند.

وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است، گفته است که بیش از ۳۵ هزار تن در جنگ غزه کشته شده اند که اکثر آنها غیر نظامی هستند.

اسرائيل بارها با رد اتهام نسل‌کسی گفته است که حماس در پشت غیرنظامیان، در مدارس، مساجد‌، بیمارستان‌ها و مناطق غیر نظامی دیگر پنهان می‌شود.

آفریقای جنوبی از دیوان بین‌المللی دادگستری می‌خواهد به اسرائیل دستور دهد عملیات خود در شهر رفح در جنوب غزه را متوقف کند.

پیشتر نیز اتحادیه اروپا از اسرائيل خواسته است که فورا به عملیات نظامی پایان دهد.

آفریقای جنوبی در تازه‌ترین شکایت خود ادعا می‌کند که عملیات کنونی نظامی اسرائيل ماده‌ای از کنوانسیون نسل کشی را نقض می‌کند که می‌گوید اعمال عمدی شرایطی به گروهی از مردم برای نابودی فیزیکی آنها به طور کلی یا جزئی، ممنوع است.

آفریقای جنوبی در این مورد به شرایط فلسطینی‌های غزه و همچنین محدودیت‌ها در گذرگاه رفح برای انتقال کمک‌های انسانی اشاره دارد.

از سوی دیگر، پادشاه بحرین روز پنجشنبه خواستار برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح خاورمیانه در آغاز نشست اتحادیه عرب در مورد جنگ اسرائیل و حماس شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او همچنین خواستار برگزاری کنفرانسی برای حمایت از شناسایی کامل یک کشور فلسطینی ها و پذیرش آن درسازمان ملل متحد شد.

XS
SM
MD
LG