لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

آمانو: ایران پذیرفته همکاری سازنده ای با آژانس داشته باشد


یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد بازگشت از تهران گفت گزارش انجام تعهدات ایران در توافق اتمی را روز یکشنبه به شورای حکام فرستادم و ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است.

آقای آمانو دیدار های روز دوشنبه خود با مقامات ایرانی در تهران را سازنده خواند و گفت روز یکشنبه نیز با جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا دیدار خوبی داشته است.

آمانو گفت ایران پذیرفته همکاری سازنده ای با آژانس داشته باشد و این خبر خوبی است.

یوکیا آمانو راستی آزمایی اقدامات اتمی ایران را "بسیار پیچیده" خواند و گفت ایران تاکنون به تعهدات خود عمل کرده است. او گفت دستیابی به توافق اتمی با ایران مشکل بود و همه طرف ها تلاش می کردند که به نتیجه دلخواه خود برسند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت که می خواهد در سمت خود باقی بماند و کشورهای مختلفی از این امر استقبال کردند. دوره ریاست آمانو بر آژانس بین المللی انرژی اتمی دسامبر ۲۰۱۷ پایان می یابد.

یوکیا آمانو همچنین با ابراز خرسندی از اینکه روز اجرای توافق فرا رسید، گفت ایران و آژانس نیاز دارند که در زمینه های بیشتری همکاری کنند.

به گزارش نیلوفر پور ابراهیم خبرنگار صدای آمریکا، آمانو به شورای حکام گفته به منظور انجام وظایف جدیدمان، تصمیم دارم دفتری در دپارتمان پادمان تاسیس کنم تا مسئولیت فعالیت های پادمانی ، راستی آزمایی و نظارت ما در ایران را برعهده گیرد. این دفتر جایگزین کارگروه ویژه ایران در آژانس می شود.

آمانو تاکید کرده، فعالیت های نظارتی و راستی آزمایی ما برمبنای برجام، استثنایی ست و پیش از این سابقه نداشته است.

XS
SM
MD
LG