لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

افزایش «غیرمجاز» ذخیره آب سنگین ایران؛ آمانو به ایران: اعتماد به ایران را مخدوش نکنید


آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید میزان آب سنگینی که ایران تولید کرده است قدری بالاتر از حد مجاز تعیین شده در توافق هسته‌ای است. این دومین بار است که اعلام شده ایران در اجرای برجام نقص داشته است.

یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی که مسئولیت نظارت برای اجرای توافق جامع هسته‌ای تیر ماه سال گذشته میان ایران و جامعه جهانی را بر عهده دارد، در آخرین گزارش خود اعلام کرد که موجودی ذخیره آب‌سنگین ایران، کمی بیشتر از حد توافق شده در برجام بوده است.

به گفته آقای آمانو ایران در نظر دارد بخشی از آب سنگین تولیدی خود را به خارج از کشور بفرستد تا بار دیگر میزان آن به زیر سقف مجاز برسد اما برای جلوگیری از خدشه ‌دار شدن اعتماد به ایران، مهم است که این ماجرا تکرار نشود.

پیش از این و در آبان ماه امسال نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داده بود که ذخیره آب سنگین ایران از حد مجاز فراتر رفته است.

بر اساس برجام، ذخیره آب سنگین ایران باید حداکثر ۱۳۰ تن و ذخیره اورانیوم غنی شده با خلوص پایین نیز باید کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم باشد. اما خبرگزاری آسوشیتدپرس در آبان ماه گزارش داد که ذخیره آب سنگین تولیدی ایران تنها به میزان ناچیز ۱۰۰ کیلوگرم، از حد مجاز ۱۴۳.۳ تن فراتر رفته است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، تاکنون در گزارش های خود پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام را تایید کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG