لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: جمهوری اسلامی نیمی از دستگاه‌های پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم خود را در فردو نصب کرد


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که خبرگزاری رویترز آن را مشاهده کرده اعلام کرد که جمهوری اسلامی نیمی از دستگاه‌های پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم را (که اوایل ماه جاری گفته بود به سرعت در سایت فردو اضافه می‌کند) نصب، ولی هنوز آنها را راه‌‌اندازی نکرده است.

جمهوری اسلامی دو هفته پیش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داد که طی سه تا چهار هفته با افزودن هشت آبشار از سانتریفیوژهای نوع «آی‌آر-۶» در فردو، ظرفیت غنی‌سازی خود در سایت را به سرعت افزایش خواهد داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی دو روز تأیید کرد که دو آبشار نصب شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس روز جمعه، هشتم تیر در گزارش محرمانه‌ای به کشورهای عضو گفت که این تعداد اکنون دو برابر شده است.

در این گزارش آمده است: «راستی‌آزمایی آژانس نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران چهار آبشار از هشت آبشار «آی‌آر-۶» را در واحد ۱ تأسیسات غنی‌سازی فردو نصب کرده است و افزود که این راستی‌آزمایی یکشنبه گذشته انجام شد.

این گزارش می‌گوید جمهوری اسلامی برای آژانس مشخص نکرده است که چه زمان گاز هگزافلوراید اورانیوم را به هرکدام از آبشار سانتریفیوژهای واحد یک تزریق خواهد کرد.

دیپلمات‌ها می‌گویند افزودن این دستگاه‌ها پاسخی به قطعنامه شورای حکام ۳۵ کشوری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که از تهران خواست همکاری با ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد را افزایش دهد و ممنوعیت اخیر اعمال شده بر بازرسان این سازمان را لغو کند.

آمریکا روز پنجشنبه، هفتم تیر در واکنش به اقدامات جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه اتمی خود و اظهارات مقامات این کشور مبنی بر تغییر احتمالی «دکترین اتمی» ، سه شرکت اماراتی را به دلیل «مشارکت در حمل و نقل نفت و فرآورده‌های پتروشیمی ایران» تحریم کرد.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه آمریکا، این اقدام بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۸۴۶ رئیس جمهوری آمریکا و به دلیل نقض تحریم‌های ایران صورت گرفته است.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیراً اعلام کرده که ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در ایران در حال افزایش است و به حدود ۱۴۲ کیلوگرم رسیده است که بیش از ۲۰ کیلوگرم از برآورد قبلی آژانس بیشتر است.

با این حال، به دلیل محدودیت‌های دسترسی آژانس به مراکز هسته‌ای در ایران، این عدد به عنوان یک تخمین حساب شده در نظر گرفته می‌شود.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» می‌گوید اطلاعات جاسوسی تازه همچنین اینطور نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در حال آغاز مراحل کار ساخت موشک‌های لازم برای حمل حدود ۶ بمب اتمی است، بمب‌هایی که می‌تواند با استفاده از آن مقدار ذخایر اورانیوم غنی شده تولید کند.

XS
SM
MD
LG